fbpx
Aktywności

Przyrodnicze atrakcje dla dzieci w weekend 22-23 września

Dziś garść informacji o wydarzeniach dla dzieci na nadchodzący weekend w Warszawie. Wszystkie atrakcje przedstawione poniżej mają część wspólną i jest to PRZYRODA. Wszystkich, którym temat jest bliski i chcieliby pokazywać dzieciom ten piękny świat zapraszam do lektury 🙂

1.     Warsztaty kulinarne dla rodzin z tematem przewodnim: rozmaryn, tymianek, majeranek

„Dobrze przyprawione. Staropolskie warsztaty kulinarne dla rodzin” to warsztaty realizowane w ramach międzynarodowego projektu „Miejsce przy królewskim stole” przez Pałac w Wilanowie. W ciekawej scenerii Villi Intrata, z Pałacem w Wilanowie w tle, uczestnicy warsztatu będą odkrywać tajemnice przypraw. W ten weekend tematem przewodnim będzie rozmaryn, tymianek i majeranek.

W planie są opowieści o pochodzeniu, historii i wykorzystaniu omawianych przypraw dawniej i dziś. Będą degustacje i mają powstać nowe kompozycje smaków.

Niedziela 23.09.2018, godz 10, płatne

Link do wydarzenia

zielnik w Wilanowie

A po warsztatach polecam zajrzeć do ogrodu „Hortus medicus” znajdującego się na terenie Villi Intrata i obejrzeć ciekawe rośliny wykorzystywane w czasach króla Jan III Sobieskiego. Znajdziemy tam fantazyjne kształty, różne faktury i kolory roślin, które dziś nie goszczą na naszych stołach, a kiedyś były powszechne.

2.     Zajęcia o drzewach pt. Czy dąb się dąsa?

Zajęcia o drzewach to opowieść o drzewach występujących w polskich lasach. Dzieci dowiedzą się jak się zmieniają o różnych porach roku, co lubią a czego nie. W planie jest też aktywność manualna dla małych uczestników.

Sobota 22.09.2018, godz 10.30, wstęp wolny, ale obowiązuje rezerwacja tel.

Link do wydarzenia

3.     Piknik w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

W planie wydarzenia są warsztaty Leśnej Akademii Survivalu m.in. o wyposażeniu na leśne wędrówki, o wykorzystaniu roślin czy też o budowie schronienia w czasie wyprawy. W ten weekend ma się ochłodzić, i dobrze, bo będzie można na pikniku poczuć ciepło rozpalonego ogniska, a nie smażyć się w upale J

Niedziela 23.09.2018, od godz 11, wstęp wolny

jelen

Link do wydarzenia

Na terenie Centrum Edukacji Leśnej jest miejsce na piknik, plac zabaw, sale ekspozycyjne z wieelką makietą lasu i mieszkańcami pobliskich lasów w rozmiarze 1:1. Po więcej wrażeń z pobytu w CEL zapraszam do wpisu

4.     Zmysłowy ogród, czyli hortiterapia dla najmłodszych – warsztaty dla dzieci ze spektrum autyzmu

Warte polecenia są również warsztaty, które organizuje Pałac w Wilanowie. Nie odbywają się w prawdzie w weekend, ale co tamJ Sprawa jest warta nagłośnienia! Jest to seria warsztatów, w której przyroda będzie wykorzystana do celów terapeutycznych. Odbiorcami są rodziny z dziećmi z podejrzeniem lub diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu. Zajęcia odbywają się w pięknej scenerii ogrodów przypałacowych, a poszczególne spotkania mają inne tematy przewodnie. 26 września będzie to wzrok. W planie są zabawy z wykorzystaniem darów natury, ćwiczenia. Wszystko po to, by wzmacniać rozwój sensoryczny dzieci.

Środa 26.09.2018, godz 11, wstęp bezpłatny

Link do wydarzenia

5.     Sprzątanie Rezerwatu Wyspy Zawadowskie

A może chcielibyście przyłączyć się do Akcji Sprzątania Świata i oczyścić ze śmieci Rezerwat Wysp Zawadowskich? Stowarzyszenie Milinda organizuje taką akcję w najbliższy weekend…

Sobota 22.09.2018, od godz 12

Link do wydarzenia

6.     Spacer przyrodniczy po Łazienkach Królewskich

Podczas spacerów przyrodniczych w Łazienkach Królewskich dzieci i dorośli odkryją sekrety parku pamiętającego czasy króla Stanisława Augusta. Oprowadzający zdradzą różnych ciekawostki z życia zwierząt żyjących w parku oraz drzew, kwiatów i innych wyjątkowych okazów, które można spotkać w parku.

wiewiorka

Spacer w parku będzie idealną okazją na rodzinne sesje fotograficzne w jesiennej scenerii. Można też szukać kasztanów, wiewiórek, podglądać przez lornetkę ptaki czy po prostu zrobić deszcz z opadających kolorowych liści. Łazienki nie są już bowiem miejscem stricte oficjalnym, gdzie obowiązywały zasady jak w muzeum – nie deptać, nie dotykać i tylko podziwiać. Bo można już biegać i można nawet wejść na trawę i rozłożyć koc. Są bowiem wyznaczone miejsca, gdzie i leżaki są dostępne. Idealne na chwilę odpoczynku dla zmęczonych małych nóżek 🙂

Niedziela 23.09.2018, godz 13, płatne

Link do wydarzenia

7.     Wystawa  storczyków

W ogrodzie Botanicznym w ten weekend odbywać się będą Dni Storczyków. To wystawa, na której będzie można podziwiać rzadkie gatunki i odmiany orchidei na tle roślin tropikalnych w szklarniach ogrodu. Przy okazji organizatorzy obiecują kusić zwiedzających roślinami do kupienia na kiermaszu…

21-23.09, od godz 10, płatne

Link do wydarzenia

8.     Ogrody do zabawy – warsztaty

Ogrody do zabawy to miejsca stworzone z myślą o najmłodszych. Wykonane z naturalnych materiałów stanowić mają miejsce zabaw z przyrodą w tle. Dzięki działaniom edukacyjnym dzieci mogą tu również odkrywać przyrodę przez zabawę i eksperymentowanie. Takich miejsc powstało w Warszawie już pięć:

-Wilcza Górka na Ursynowie, w okolicach ul. Polnej Róży 2, na terenach zielonych STP

-Kalinowa Łąka na Żoliborzu, na skwerze Kaliny

-Pragórka na Pradze Północ,

-Jażogród na Gocławiu,

-U Rydza w Parku Rydza Śmigłego na Powiślu,

W najbliższą sobotę na Wilczej Górce, czyli na Ursynowie planowane są następujące atrakcje:

-Archeologia zabawy – w planie poznawanie sekretów kwiatów i ziół, plecenie wianków, robienie korali, gry tzw. gry podwórkowe czyli w kapsle, kamienie itp. Tu nie obowiązują zapisy, można przyjść od godz. 12.

-Totemy – tu dzieci będą tworzyć wizerunki zwierząt z materiałów naturalnych. Obowiązują zapisy, godz. 12

-Las luster – tu dzieci stworzą las lustrzanych odbić. Obowiązują zapisy, godz 13

Link do wydarzenia

Tyle na dziś. W weekend rozpocznie się kalendarzowa jesień, przyroda szykuje się do snu zimowego, pogoda ma się zmienić… Myślę zatem, że warto złapać jeszcze ostatnie promyki letniego słońca i spędzić czas w plenerze. Do dzieła – wychodzimy z domów!

P.S. Chętnie poznam Wasze wrażenia z tych wydarzeń. Piszcie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden × jeden =