Warsztaty przyrodnicze dla dzieci

W naszej ofercie dla przedszkoli i szkół proponujemy warsztaty, których celem jest pokazanie dzieciom jak ciekawa jest przyroda. Odkrywamy sekrety otaczających nas roślin i kryjących się w nich zwierząt. Wszystkie zmysły mają ucztę. Na warsztatach dzieci poznają świat przez własne doświadczenia i odczucia.

Oto przykładowe propozycje, wszystkie do modyfikacji w zależności od potrzeb, wieku dzieci i możliwości lokalowych.

Perfumy z łąk i pól

herbikids-warsztaty-dla-dzieci

Na warsztatach odkrywamy z dziećmi tajemnice zapachów ukryte w przyrodzie. Będziemy mówić gdzie rośliny kryją to, co czujemy nosem. A tak właściwie to po co roślinom potrzebne są perfumy? Wspomnimy też o ciekawostkach dot. zapachów ze świata zwierząt. Powiemy do czego dziś są wykorzystywane te skarby natury. Przedstawimy tajniki powstawania perfum.

Będziemy budzić przede wszystkim zmysł zapachu. Będziemy wąchać, zgadywać, bawić się, a na końcu zrobimy unikalne pachnidło do zabrania do domu.

Tworzymy zielnik

tworzymy zielnik

Na początek bawimy się w detektywów. Na spacerze, w parku czy w przedszkolnym ogródku dzieci będą szukać ciekawych roślin. Będziemy obserwować, porównywać, opowiadać ciekawostki i zbierać, tak aby powstał materiał na zielnik. Będzie mowa o sposobach wykorzystania tych roślin – czy na wianek, czy do wazonu, czy może do herbaty, z czego zrobić sałatkę, a z czego opatrunek… Na tych warsztatach dzieci tworzą zielnik i poznają różne zastosowania roślin w codziennym  życiu.

Chwasty, które leczą

warsztat-lecznicze-chwasty

Rozejrzymy się po najbliższym otoczeniu, popatrzymy na przedszkolny/ szkolny ogródek lub trawnik i odkryjemy wiele ciekawych roślin, które mają ukryte w sobie moce. Opowiemy o nich i zobaczymy do czego możemy je wykorzystać. Czy można te rośliny zjeść?  Dlaczego parzą? Po co im zapach? A kwiatom różne kolory? Na te wszystkie pytania będziemy szukać odpowiedzi w świecie roślin, powszechnie traktowanych jako chwasty i niepożądani goście na naszych trawnikach czy grządkach.

Będziemy rozbudzać zmysły. Będziemy dotykać, wąchać, smakować i patrzeć też. Będzie zabawa, zgadywanki i smakowita lemoniada.

Moce przypraw

warsztat-przyprawy

Przedstawiamy dzieciom rozmaite przyprawy świata: cynamon, goździki, pieprz, wanilia, szafran i wiele innych. W opowiadaniu wpleciemy trochę historii oraz smaku podróży. Dzieci dowiedzą się skąd pochodzą przyprawy, gdzie rosną, jak się je pozyskuje i do czego można je  wykorzystać.

Dzieci wąchają, smakują i przygotowują własną mieszankę przypraw do kakao. Są też zgadywanki i różne ciekawostki.

Apteczka globtrotera

warsztat-apteczka-globtrotera

Wcielimy się w podróżników i przygotujemy się do wyprawy. Zrobimy listę niezbędnych rzeczy do zabrania, a w szczególności przyjrzymy się jak przygotować się na skaleczenia, bóle brzucha i inne dolegliwości, które mogą spotkać globtrotera. Dzieci poznają rośliny, które mają moce lecznicze i można je spotkać w naszym najbliższym otoczeniu. Zrobimy też specyfik, niezbędny do apteczki globtrotera.

Tworzymy bajkowy ogródek

ziolowy mini ogrodek

Podczas tych warsztatów wcielamy się w małych ogrodników i artystów. Dzieci posadzą rośliny w pojemnikach i stworzą mini ogródek dla swoich bohaterów. Udekorują swoje ogródki własnoręcznie wykonanymi dekoracjami. Będziemy puszczać wodze fantazji i tworzyć wyjątkowe dekoracje. Będzie również mowa o roślinach – czego potrzebują do rozwoju, jak walczą o przetrwanie i w końcu jak o nie dobrze dbać.

Zakładamy ogródek ziołowy

warsztaty-zakladamy-ogrod-ziolowy

Przygotowujemy miejsce i bazę dla roślin do posadzenia. Sadzimy i doglądamy. Przekazujemy kompendium wiedzy o tych roślinach i jak je wykorzystać w warunkach szkolnych/ przedszkolnych.

Przyjeżdżamy do przedszkoli i szkół, zabieramy akcesoria zielarza/ogrodnika i przez 45-60min, a czasem dłużej porywamy dzieci w świat barw, zapachów i nowych smaków. Ceny warsztatów są uzależnione od wybranego scenariusza i przygotowywanych atrakcji dla dzieci.

Poznajemy przyrodę w plenerze

dzieci mierza obwod drzewa

Nauka o przyrodzie połączona z zabawą w plenerze. Tu mówimy o przyrodzie, mierzymy, liczymy, testujemy, obserwujemy, szukamy, porównujemy i odkrywamy jej tajemnice. Dzielimy się wiedzą, bawimy w plenerze i budujemy współpracę w grupie.

Zapraszamy do kontaktu. Dowiedz się więcej.