fbpx
Aktywności

Wydarzenia listopadowe z PRZYRODĄ w roli głównej

Listopad to już ewidentnie jesień, dzień robi się coraz krótszy, powietrze zimniejsze i niestety niekonieczne czyste. Sytuacja ta nie zachęca do beztroskich harców na powietrzu 🙁  Ale to nic! Znalazłam kilka (nawet sporo więcej niż kilka) fajnych wydarzeń, które pomogą przetrwać ten czas i się nie nudzić. Oczywiście wszystkie z tematem przewodnim jakim jest… PRZYRODA.

Wydarzenia w plenerze

Na jesienny spacer warto wybrać się razem z ornitologiem z Łazienek Królewskich, który podczas Jesiennych spacerów przyrodniczych (11,18,25 listopada w godz. 13-14:30, płatne) odkryje przed nami tajniki drzew i roślinności ogrodów. Jest tu szansa, by dowiedzieć się więcej o mieszkańcach ogrodu i podpatrzeć ich w swoich kryjówkach.

dzieciol na drzewie

Podobne spacery przyrodnicze organizowane są przez Służewski Dom Kultury. 11 listopada w godz. 12-14 (bezpłatne) uczestnicy poznają skrzydlatych mieszkańców Dolinki Służewieckiej. Kto mieszka nieopodal, niech przybywa, by później samodzielnie podpatrywać ich losy na przestrzeni kolejnych pór roku.

13 listopada o godz. 10 można wziąć udział w akcji Pole Nadziei Sadzimy żonkile przy Urzędzie Gminy Bielany. W ten sposób połączycie się w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej dając im nadzieję. Bo na wiosnę wzejdą te posadzone przez was żonkile…

A jeśli chcecie odkrywać sekrety nadwiślańskiej przyrody to wybierzcie się do Wawra na Mikrowyprawę nad Wisłę (17 listopada w godz. 10:30-13, bezpłatne). Oprócz walorów edukacyjnych, jakie niosą ze sobą te wyprawy, dołączycie do programu Zielona godzina, czyli promocji spędzania czasu wolnego na powietrzu, minimum 60 minut dziennie. Inna Mikrowyprawa  nad Wisłę odbędzie się w okolicach jeziorka Czerniakowskiego 18 listopada w godz. 10:30-13 (bezpłatne).

Ciekawą propozycją na plenerowe doznania jest również Spotkanie integracyjne dla rodzin z wykorzystaniem Metody Wilderness Therapy (17 listopada w godz. 11-14 w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, bezpłatne). Tu celem ma być lepsze poznanie siebie i swojej rodziny wykorzystując do tego naturę.

Wydarzenia pod dachem

Teatr, kino, muzeum, warsztaty? Do wyboru do koloru. Trzeba tylko chcieć i wiedzieć, dokąd pójść. Ale tym ostatnim właśnie się zajmuję, by innym było łatwiej. A to wszystko by promować przyrodę – kryje wiele tajemnic, jest zmienna i dlatego nieustannie fascynuje. Połkniesz raz bakcyla (mam tu na myśli bardziej dzieci), a nudy nie zaznasz.

Wilanowski Klub Przyrodniczy przy Muzeum Pałac w Wilanowie przygotował cykl warsztatów przyrodniczych na temat roślin i zwierząt. 17 listopada w godz. 13:30-15 spotkanie pt. Na styku kultury i natury (płatne) odbędzie się we wnętrzach pałacu, gdzie będziecie szukać motywów roślinnych w dekoracji i wyposażeniu. Bystre oko będzie w cenie 🙂 A na koniec zaplanowane są prace manualne i własne tworzenie roślinnych ornamentów. Natomiast 18 listopada w godz. 11-12:30 będzie mowa o naukowcach zajmujących się przyrodą, kim są, co robią, jak organizują swoją pracę. Na koniec również zaplanowana jest aktywność dla najmłodszych, tak aby przekonali się czy chcą zostać biologami.

Dla dzieci ze spektrum autyzmu 18 listopada w godz. 9:30-11 (bezpłatne) zaplanowane zostały w Muzeum Pałac w Wilanowie zajęcia pt. Smakowite obrazy. Dzieci odkrywać tu będą tajniki komponowania martwej natury na obrazach. A później będą tworzyć własne dzieło sztuki z wykorzystaniem filcu, ziół i kwiatów.

Łazienki Królewskie oferują w ramach akcji „Darmowy listopad” możliwość bezpłatnego zwiedzania m.in Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Znaleźć tam można ekspozycje stałe związane z przyrodą tj.  zwierzęta leśne, ptaki i trofea egzotyczne,  oraz jak polski salon myśliwski z XIX-XX w.

muchomor w lesie

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa  oferuje ponadto wystawę edukacyjną Co wiemy o grzybach (czynna do 18 listopada, płatne) oraz cykl niedzielnych spotkań pt. Zwierzęta wymarłe, ginące i uratowane (11, 18, 25 listopada godz. 12). Na poszczególnych spotkaniach uczestnicy dowiedzą się ciekawostek o różnych gatunkach zwierząt, których spotkać już nie mamy szansy np. o dodo czy tarpanie. Będzie też mowa o tym co robić, by nie dopuścić do wyginięcia kolejnych zwierząt i jak ogrody zoologiczne angażują się w ich ochronę.

Natomiast w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na warsztatach pt. Podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy – przybysze z różnych stron (10 i 24 listopada w godz. 10.30-12, bezpłatne) dowiecie się o obcych gatunkach zwierząt w naszych lasach, skąd się tu pojawiają, czy i jak mogą współżyć z rodzimymi gatunkami. A na Leśnej sensoryce dla smyka (17 listopada w godz. 10-11, bezpłatne), dzieci będą poznawać zapachy lasu i tworzyć swoje kompozycje wykorzystując naturalne elementy przyrody.

O przyrodzie w teatrze

W Teatrze Capitol (21 i 27 listopada o godz. 10, płatne) możecie obejrzeć przedstawienie muzyczne Doktor Dolittle i jego zwierzęta  – wdzięczne perypetie gromadki bohaterów, gadających zwierząt i roztropnego doktora, którzy zmierzają do Afryki.

Natomiast w Teatrze Małego Widza na spektaklu Cztery pory roku (11 listopada o godz. 10, płatne) maluchy będą odkrywać za pomocą tańca, obrazu i muzyki granej na żywo to, co najbardziej niesamowite i magiczne w otaczającym nas świecie – o przyrodzie.

Opowiastki z lasu to spektakl dla dzieci w Domu Kultury Kadr (14 listopada godz. 11 i 12:30, płatne), który budzi pozytywne emocje. Znani bohaterowie bajek pokazują różne sytuacje, w których sobie muszą poradzić. Nauka dla zwierząt leśnych, ale też małych widzów.  A ciekawe jest tu to, że spektakl stworzony został dla dzieci z udziałem dzieci, bo na scenie występują mali bohaterowie.

Kolejną propozycją kulturalną z przyrodą w tle jest spektakl pt. Leszczynowe dary (Wola Park, 10 listopada o godz. 12, bezpłatne), który poprzez przygody duszka Orzeszka przybliża młodym widzom ekologiczne zachowania w lesie. A po spektaklu dzieci mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych.

Warsztaty plastyczne

10 listopada przypada Dzień Jeża i z tej okazji bMAL Klub Artystyczny zaprasza (10 listopada godz 10:30, bezpłatne) na pogadankę Dokąd tupta nocą jeż oraz warsztaty plastyczne, quizy i zabawy związane ze świętem jeży.

Jeśli artystyczna duszę masz ty lub twoje dziecko to może spodobają się wam kreatywne warsztaty pt. Neonowe opowieści. Podczas tych warsztatów stworzycie własne świecące projekty z motywami zwierząt i roślin. Kolejne planowane spotkania w listopadzie to: 11 listopada o godz. 12:30 tematem przewodnim będą Zwierzęta egzotyczne, a 25 listopada o godz. 12:30 inspiracja będą Zwierzęta rodzime.

Jesienny wianek z wykorzystaniem tego, co dostarcza nam przyroda można będzie wykonać pod okiem fachowca w Biocultura Cafe 11 listopada w godz. 16-17:30 (płatne)

I kolejna propozycja dla kreatywnych duszyczek: Jesienne Plastomisie w Domu Kultury Kadr (10 listopada, godz. 10 i 12, bezpłatne). Na warsztatach, wykorzystując dary jesieni, materiały recyklingowe i plastyczne dzieci wraz z rodzicami tworzyć będą dzieła sztuki. Czyli w skrócie kreatywne spędzenie czasu z rodzicem 🙂

Wzory liści, roślin i inne motywy roślinne będą również wykorzystywane na warsztatach pt. Stemple ceramiczne (24 listopada, w godz. 11-13:30, bezpłatne). Jak można się już domyślić stemple będą tu w roli głównej i uczestnicy zdobić będą torby.

I na koniec – pamiętajcie, że w każdej chwili możecie przenieść się w inny świat przeglądając książki lub grając w gry z przyrodą w roli głównej.

I tyle. Mało? Osobiście jestem w szoku ile tego jest! Jest w czym wybierać. I trzeba się ruszyć. Dajcie znać w komentarzach gdzie byliście i co najbardziej przypadło wam do gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć × 1 =