fbpx
3 gry przyrodnicze
Książki i gry

Gry przyrodnicze

Herbikids to przyroda w roli głównej – i podczas aktywności plenerowych i tych szkolnych i domowych. Spośród domowych aktywności dziś polecam przyrodnicze planszówki – przetestowane na dzieciach, a wnioski poniżej.

gra przyroda polski opakowanie

Przyroda Polski

Gra edukacyjna Przyroda Polski składa się z 56 kart z pytaniami i kostki do gry. Karty przedstawiają tematykę przyrodniczą pod różnym kątem: jest o bagnie, lesie, o wodzie, o życiu w ciemności, o świetle, komunikacji, budowaniu… Na jednej stronie mamy rysunek, na drugiej znajdziemy kilka pytań z wybranej dziedziny.

Czas na zabawę! Tasujemy karty. Układamy na stosie dostępnym dla wszystkich graczy.

Jeden gracz rzuca kostką losując tym samym numer pytania. Drugi gracz pobiera pierwszą kartę ze stosu i czyta pytanie do wylosowanego numeru. W przypadku poprawnej odpowiedzi gracz otrzymuje kartę, na którą poprawnie odpowiedział. W przypadku udzielenia złej odpowiedzi karta wraca na spód stosu. Na kartach z pytaniami są zaznaczone poprawne odpowiedzi, więc wątpliwości nie będzie. Wygrywa ta osoba, która po ustalonym czasie np. 10 min lub do momentu odkrycia ostatniej karty ze stosu zbierze najwięcej kart.

gra przyroda polski - granie

Zasady gry są proste. Pytania nie za bardzo skomplikowane i choć rekomendacja wydawcy to wiek gracza powyżej 11 lat, to spokojnie 8 latek dawał sobie radę. Można przecież strzelać 🙂

Spośród prezentowanych gier mój faworyt – proste zasady, ciekawostki o przyrodzie dostosowane do wieku dzieci i można się z nich sporo nauczyć.  Rysunki na kartach fajnie odzwierciedlają przyrodę, a dodatkowym plusem jest dla mnie małe opakowanie – idealne do zabrania w podróż.

Przyroda Polski – gra edukacyjna

Xplore Team, Bright Junior Media

+11lat, dla 2-4 graczy

Cena na opakowaniu 39,90zł

gra natura - zawartosc

Natura

Natura to gra przyrodnicza, w której ćwiczyć będziemy spostrzegawczość tak ważną w obserwacji natury. Składa się z 70 kart z pytaniami, kostki i klepsydry.

Karty to z jednej strony zawierają rysunki z różnymi gatunkami zwierząt, z drugiej zamieszczone zostały pytania. Rysunki są podpisane, więc śmiało mogą służyć również jako zwykłe karty edukacyjne. Do udzielenia odpowiedzi na pytania nie jest wymagana duża wiedza przyrodnicza, tu raczej spostrzegawczość odegra kluczową rolę.

Gra rozpoczyna się w momencie odkrycia karty dla danego gracza, który ma kilka sekund odmierzanych klepsydrą na zapamiętanie informacji zawartych na rysunku. Po tym czasie rzuca kostką, a następnie odpowiada na wylosowane pytanie z karty. Za poprawną odpowiedź gracz zachowuje kartę, za błędną odpowiedź karta wraca do pudełka. Czas gry do ustalenia – 10 min lub do końca kart – jest ich sporo więc opcja czasowa zdecydowanie lepiej się sprawdza.

gra natura granie

Gra ma proste zasady, nie jest wymagana wiedza przyrodnicza, natomiast umiejętność czytania zdecydowanie wskazana. W grę może zagrać już jeden gracz, co jest dodatkowym atutem. Całe opakowanie ma kształt klocka, poręczne, ale w sumie ciężkie – raczej do bagażu podręcznego się nie nadaje.

Brain Box Natura ALBI

+8 lat, dla 1 lub więcej graczy

Brak ceny na opakowaniu

opakowanie gry była sobie ziemia

Była sobie ziemia – zbuduj ekologiczne miasto

Moje pierwsze skojarzenie, po rozłożeniu wszystkich elementów, to gra w stylu monopoly – są pieniądze, będą zakupy, strategie i długie granie. Co do tego ostatniego się nie pomyliłam 🙂

Gra w sumie ciekawa, ale rozkminka instrukcji zajęła nam duuuużo czasu i ostatecznie trochę pozmienialiśmy zasady i je uzupełniliśmy.  

Celem gry jest zbudowanie najbardziej ekologicznego miasta tj. takiego, w którym poszczególne jego składowe takie jak tereny zielone, oczyszczalnie ścieków, recykling, transport, energia są wzajemnie ze sobą powiązane i dopasowane do liczby mieszkańców. W tym celu należy dobrze zaplanować strategię zakupu poszczególnych surowców i wykonywania działań z kart gry.

Nie pokuszę się o rozwinięcie szerzej zasad gry, za bardzo skomplikowane:) W skrócie są różne rundy, w których dozwolone są wybrane działania. Są karty z pytaniami, karty z bonusami i działaniami karnymi. Zdecydowanie trzeba zagrać kilka razy, by nauczyć się tych zasad. Dla mnie za bardzo zagmatwane, ale dzieci jak już weszły w tryb zarabiania pieniędzy i kupowania, to poczuły wiatr w żagle. Myślę, że jest to gra dla starszych dzieci, choć wydawca rekomenduje ją już od 7 lat. Dodatkowo informacje zawarte na kartach z pytaniami dotyczą zagadnień owszem związanych z ekologią, ale nie do końca wydają mi się dopasowane do 7 czy 10 latków. Owszem dowiesz się bardzo dużo, ale w międzyczasie może trochę zniechęcić.

gra byla sobie ziemia zawartosc
gra byla sobie ziemia granie

Była sobie ziemia – zbuduj ekologiczne miasto

Hippocampus

+7 lat, dla 2-4 graczy

Brak ceny na opakowaniu

Inne aktywności przyrodnicze znajdziesz w zakładce Aktywności, a o innych przyrodniczych książkach i grach dowiesz się tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

10 − siedem =