fbpx
spacery przyrodnicze w ogrodach wilanowskich
Książki i gry,  Miejsca

Ogrody Wilanowskie – 12 spacerów pełnych przygód

Pałac w Wilanowie każdy kojarzy jako siedzibę króla Jana III Sobieskiego. Ale czy cokolwiek wiecie o ogrodach wilanowskich ten pałac okalający?

Zazwyczaj szkolne wycieczki przyjeżdżając do Warszawy mają w planie odwiedzenie wnętrz Pałacu w Wilanowie, a park oglądają jedynie przez pałacowe okna… A szkoda, bo wilanowskie ogrody mają ciekawą historię pisaną przez kolejnych właścicieli oraz bogactwo różnorodnej roślinności, którą trudno spotkać po prostu w lesie. Dziś sztab rekonstruktorów i ogrodników dba o jak najwierniejsze odtworzenie roślinności występującej tam wieki temu. Ale czy historia tego miejsca was interesuje czy nie, ogrody wilanowskie są świetnym miejscem do obcowania z przyrodą i jej obserwacji.

co robic w lipcu w ogrodach wilanowskich

Przyrodniczy spacer na każdy miesiąc

W opracowaniu „Ogrody Wilanowskie – 12 pełnych przygód spacerów” znajdziecie 12 propozycji spacerów po ogrodach wilanowskich, które będziecie mogli odbyć w kolejnych miesiącach roku.

W czasie tych spacerów będziecie obserwować przyrodę wraz z jej naturalnym rytmem. Znajdziecie ciekawostki przyrodnicze, opisy roślin i zwierząt, które można spotkać na terenie parku. I wszystko dostosowane właśnie do pór roku, odpowiednich do ich obserwacji.    

I tak tropimy zwierzęta w śnieżnym styczniu, w lutym skupiamy się na zmyśle dotyku i poznajemy kory różnych drzew, w marcu wraz z budzącą się ze snu zimowego przyrodą uczymy się rozpoznawać śpiew sikor, kowalików, dzięciołów.

Do każdej wycieczki dołączone jest tematyczne zadanie do wykonania oraz przyrodnicza porada pana Augustyna. Pan Augustyn to nawiązanie do Augustyna Locciego – królewskiego architekta, którego korespondencja z królem zachowała się do dziś i stanowi ważne źródło informacji o królewskich ogrodach.

zadanie przyrodnicze

W kwietniu obserwujemy wychodzące z ziemi kwiaty, ruchliwych zapylaczy oraz początki ptasich godów. W maju poznajemy kolejne zakwitające kwiaty, motyle, zwracamy uwagę na małe podloty.

Podczas spaceru w czerwcu dowiemy się jak wyglądały ogrody za czasów króla Jana III, co w nich rosło i czy wyglądał tak samo jak dziś. W lipcu ruszamy nad wodę i jest o wodnej roślinności, o ważkach, pająkach, rakach i wodnych ptakach.

I mogłabym tak dalej wymieniać co ciekawego znajdziecie w polecanej przeze mnie książce, ale nie będę 🙂 Uchyliłam rąbka tajemnicy, resztę odkryjcie sami.

I co ja na to?

W mojej opinii jest to ciekawa pozycja i do przeczytania i jako przewodnik do odkrywania ogrodów wilanowskich. To gotowe scenariusze do eksplorowania przyrody z dziećmi.

Ta książka to również  świetna zachęta do wyjścia w plener i obserwowania przyrody. A że w przyrodzie non stop zachodzą zmiany, to człowiek uważny na łonie natury nigdy się nie będzie nudził. I to bym chciała zaszczepić dzieciom m.in. podczas różnych przyrodniczych wypraw. Do zobaczenia na jednej z nich 🙂

kowal bezskrzydły
liscie drzew z ksiazki o parku w wilanowie
ptaki z ogrodow wilanowskich

„Ogrody Wilanowskie – 12 pełnych przygód spacerów”

Autor: Julia Dobrzańska

Ilustracje: Greta Samuel

167 stron

Muzeum Pałacu w Wilanowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 4 =