fbpx
ziołowa przytulanka usypianka
Zrób to z dzieckiem

Pachnąca przytulanka usypianka

Zrób to sam czyli jak wykonać przytulankę dla dziecka, która umili i przyspieszy zasypianie?

Przytulanka

Przytulanka to inaczej pluszak, maskotka, zabawka z tkaniny, którą dzieci chętnie przytulają, bawią się i ogólnie rzecz ujmując mają pozytywne do niej emocje.

Jak stworzyć taką idealną zabawkę, która spodoba się dziecku?

Trudno powiedzieć, bo jak to się mówi są gusta i guściki, a o gustach się nie dyskutuje.  Jednym podoba się to, innym podoba się zupełnie co innego.

Co jest pewne to, to że dzieci kochają zwierzątka i wszelkie ich odwzorowywania przypadną najmłodszym do gustu. Podobnie ma się sprawa z bohaterami bajek, a co do innych kształtów i wymyślonych postaci  to trudno powiedzieć…. Jednych uspokoi widok słodkiego pyszczka i słodkiej minki dziewczynki, inni natomiast dopiero zasną w objęciach stwora potwora, który chronić ich będzie przed innymi stworami potworami, zjawami i trudnymi emocjami.

Wybór pozostawiam Wam 🙂

Usypianka

A jak sprawić by przytulanka stała się usypianką? Ano wsypać do niej pachnące, uspokajające zioła. Jakie? Poniżej przykładowa lista tych bezpiecznych dla starszych dzieci o działaniu uspokajającym.

  • Lawenda – kwiaty
  • Rumianek – kwiaty (koszyczki)
  • Róża dzika – płatki
  • Melisa – liście

Wszystkie wyżej wymienione surowce zielarskie – a skupiamy się tu przede wszystkim na ich zapachu-  mają działanie uspokajające, poprawiające nastrój i działają nasennie. Zioła te oczywiście mają również inne właściwości i zastosowania, ale dziś nie o tym.

Wybierzcie zatem te, których zapach dobrze na Wasze dzieci oddziałuje, zmieszajcie w odpowiednich proporcjach i voilà.

Z dobrych rad:

  • Najlepiej wybierzcie zioła jak najmniej rozdrobnione, bowiem cała ich wartość to zapach zawarty w olejkach eterycznych, które wraz z mieleniem, kruszeniem i obróbką bezpowrotnie się ulatniają.
  • Płatki róży bardzo intensywnie pachną i mogą zdominować całą naszą mieszankę, a z kolei zbyt intensywny zapach bardziej będzie drażnił niż pomagał zasnąć. I to tak naprawdę dotyczy wszystkich ziołowych składników naszej pachnącej przytulanki.
  • Lawenda – z różnych zaczytanych informacji wiem, że choć powszechnie uznawana jest za roślinę kojącą nerwy, uspokajającą, o działaniu nasennym to zdarzają się przypadki, kiedy lawenda działa wręcz odwrotnie i zamiast uśpić to pobudzi naszych szkrabów do działania.

Moja recepta na dobry sen

A teraz mój przepis na dobry sen, czyli sprawdzona przeze mnie mieszanka ziołowa zastosowana w pachnącej przytulance to:

  • 2 części kwiatów rumianku
  • 1 część kwiatów lawendy
  • 1 część płatków róży

Mieszamy, zaszywamy w środku naszej przytulanki usypianki i gotowe. Gdy zapach stanie się mniej wyczuwalny wystarczy lekko ją ugnieść i uwolnimy zapach.

Kolorowych snów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + czternaście =