fbpx
okładka książki o nasionach
Książki i gry

Ziarna pestki i orzechy, czyli ciekawostki o nasionach

Nie sądziłam, że książka Ziarna, pestki i orzechy … okaże się tak wciągającą lekturą. No może nie do końca… bo wielokrotnie już się przekonałam, że książki o przyrodzie wydawnictwa Multico są świetne – i dla dużych i dla małych. A dlaczego?

O książkowych ilustracjach

rysunek pszczoły z pyłkiem

Ilustracje idealnie dopełniają treść, pokazują szczegóły, które trzeba byłoby opisać wieloma słowami, zdaniami, a tu rysunek, lupa, strzałka i od razu wiadomo o co chodzi. Dla wzrokowców taki dodatek do tekstu jest czasem wart więcej niż tysiąc słów. Wpada w oko i zapada w pamięć.

Autorką ilustracji jest Justyna Kierat, autorka i ilustratorka również takich pozycji jak Pszczoły miodne i niemiodne oraz Mrówki małe i duże.

Mnie osobiście kreska bardzo się podoba i zdecydowanie wolę luźny, przerysowany, dowcipny sposób prezentacji przyrody, niż abstrakcyjny czy czysto symboliczny.

Bonusem dla mnie okazały się narysowane rysikiem nasiona różnych roślin, które są fajnym wzorcem do odtworzenia własnoręcznie na kartce i spróbowania swoich sił w rysowaniu przyrody.

Nasiona i ich tajemnice?

tekst o nasionach

Podział książki na krótkie dwustronne rozdziały to zdecydowanie dobry wybór. Dla młodszych dzieci długość tekstu akurat do przeczytania i omówienia bez efektu znudzenia. I fakt traktowania w każdym rozdziale jednego aspektu dotyczącego nasion, jednej ciekawostki o nasionach pozwala na dokładne ich poznanie.  

Tytułem każdego rozdziału jest pytanie, na które oczywiście otrzymamy odpowiedź czytając dany rozdział.

Po co nasionom skrzydełka?

Cel, pal, czyli jak strzelają rośliny?  

Czy nasiona obchodzą setne urodziny? 

Nowoczesne konstrukcje, czyli co nasiono ma wspólnego z bombowcem?

Wymieniłam tu tylko 4 pozycje z 44 tematów omówionych w książce.

Każdy rozdział rozpoczyna się rozmową wiewiórki Tosi lub wróbla Wojtka z różnymi mieszkańcami lasu. Autor tekstów, Szymon Jastrzębowski – doktor nauk leśnych, ciekawie opisuje omawiane zagadnienia. Język jest prosty, opis logiczny i do przyswojenia przez dzieci. Każde zagadnienie jest dokładnie wyjaśnione – jest pytanie, jest odpowiedź, a przy okazji podane zostają inne fakty uzupełniające dany temat. W tekście wyróżnione zostały pojedyncze słowa, stanowiące klucz danego tematu – taka szybka ściąga o tym co ważne w danym temacie.

Kącik zadań przyrodniczych

jak się bawić rzepem

Do omawianych cech szczególnych dotyczących nasion dołączone zostały propozycje zabaw, ćwiczeń i doświadczeń przyrodniczych. Dzieci mogą urządzić sobie trening celności wykorzystując koc i kłujące, haczykowate nasiona łopianu. Albo zabawić się w sójkę ukrywając różne przedmioty, a po jakimś czasie odszukując je, albo i nie :). Albo też spróbować zmielić ziarna na mąkę za pomocą własnoręcznie zrobionego żarna. Zadań jest wiele, do wyboru, do koloru. I zdecydowanie polecam czytanie książki posiadając kilka przykładów nasion, aby dziecko mogło od razu przekonać się o jego właściwościach.

A teraz subiektywnie powiem, że książka bardzo przypadła mi do gustu, bowiem różnorodne nasiona, w przeważającej mierze z naszego klimatu, są pokazane od strony ciekawostek. Zdecydowanie łatwiej jest w ten sposób zaciekawić dzieci przyrodą. Dla dorosłych natomiast książka ta będzie powtórką, odkryciem albo uzupełnieniem wiadomości o przyrodzie.

I ten bonus w postaci rysunków… Ja już wzięłam się za rysowanie…. Mózg zajmuje się wtedy czym innym niż stresem 🙂

jak narysować nasiona

I na koniec zajrzyj do zakładki Książki i gry, aby poznać inne książki o przyrodzie dedykowane dzieciom.

„Ziarna pestki orzechy czyli niesamowite nasiona”

Tekst: Szymon Jastrzębowski

Ilustracje: Justyna Kierat

Multico Oficyna Wydawnicza

95 stron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden × 1 =