fbpx
ksiazka Balticarium - odkrywamy tajemnice Bałtyku
Książki i gry

Balticarium – tajemnice Bałtyku

Nadmorskie klimaty są Wam bliskie? Jesteście na wakacjach nad Bałtykiem? Chcecie poznać Bałtyk nie tylko od strony plażowicza? Lubicie książki, które uczą małych i dużych?

A zatem Balticarium autorstwa Natalii Uryniuk Wam się spodoba i to baaardzo.

Po pierwsze książka – co znajdziesz w środku?

Spodziewałam się książki, która przedstawi faunę i florę Bałtyku. I tyle.

Balticarium zdecydowanie przerosło moje oczekiwania i jestem pełna podziwu ogromu informacji i poruszonych zagadnień zawartych w tej publikacji. I wszystkie związane z Bałtykiem! Takie kompendium wiedzy o Bałtyku szeroko pojętym.

A zatem czytając tę książkę poznacie oczywiście mieszkańców Bałtyku – ryby, które lądują na talerzu w nadmorskiej smażalni oraz te, których raczej tam nie spotkacie. Poznacie ptaki, ssaki, skorupiaki i mięczaki oraz różnego rodzaju rośliny.

Dowiecie się jak powstawał Bałtyku, dlaczego jest najmniej zasolonym morzem na ziemi i jakie to pociąga za sobą konsekwencje. Zobaczycie bursztyn – nasze bałtyckie złoto. Będzie również mowa o wodzie. Odkryjecie tajemnice morskiego życia w głębinach, obejrzycie mroczne dno i jego skarby.  Zobaczycie jak wygląda Bałtyk zimą i latem, zróżnicowany jego brzeg i kraje, które nad nim leżą.

Zapoznacie się z postaciami z literatury, sztuki i nauki, które zasłużyły się dla ludzkości i mieszkali nad Bałtykiem. Poznacie baśnie i mity. Odkryjecie ciekawe zwyczaje i wyszukane smakołyki naszych sąsiadów zza morskiej granicy oraz miejsca warte uwagi podczas kolejnych podróży po nadbałtyckich krainach. Przeczytacie o ludziach, którzy żyją z morza i na morzu.

Będzie również o ekologii Bałtyku – co go zanieczyszcza i jak możemy temu zapobiec i pomóc. A w finale słowniczek pojęć związanych z regionem nadmorskim i morzem.

To pokrótce tematy, które zostały przez autorkę poruszone i pięknie zilustrowane. Autorka tekstu – Natalia Uryniuk jest także autorką ilustracji, które zdobią tę książkę. Miłe dla oka rysunki, które świetnie obrazują tekst to kolejna zaleta tej pozycji. Dzieci mają na czym zawiesić oko podczas czytania tekstu, co zawsze pomaga w zrozumieniu i zapamiętaniu treści. Dzięki dużemu formatowi książki i pokaźnych rozmiarów ilustracjom, książkę można po prostu oglądać i samym oglądaniem czerpać z bałtyckiej różnorodności i piękna.

co mieszka w wodach Bałtyku
ciekawostki o krajach nad Bałtykiem
sławne postaci z nadbałtyckich krajów
zanieczyszczenie wód Bałtyku - jak powstaje

Ale książka to nie wszystko…

Jest jeszcze strona internetowa Balticarium

Książka Balticarium to jeden z elementów projektu popularyzującego świat Bałtyku wśród dorosłych i dzieci. W ramach tego projektu powstała również strona internetowa  www.balticarium.com prezentująca dodatkowe treści.

Na kartach tej witryny znajdują się kolejne informacje o mieszkańcach Bałtyku, m.in. z krótkimi filmikami. Przeczytacie i posłuchacie tu wierszy z morskimi bohaterami w roli głównej.

Znajdziecie tu również bardzo wdzięczne gry interaktywne, w których dzieci mogą poznać morskich mieszkańców albo powtórzyć treści przeczytane w książce.

Do pobrania znajduje się także e-book Morskie Zabawy, w której Natalia Uryniuk po raz kolejny przedstawia bałtyckie zwierzęta i zaprasza dzieci do zabawy.

I na koniec jeszcze jeden smaczek – wszystkie treści ze strony Balticarium można przeczytać we wszystkich językach krajów, które oblewa Bałtyk. Dla mnie wisienka na torcie tego pomysłu. Super!

Książka Balticarium

Tekst i ilustracja Natalia Uryniuk

Wydawnictwo Wytwórnia

Stron 72

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − dziewięć =