fbpx
Ksiazka O rety Przyroda
Książki i gry

O rety! PRZYRODA

Z okazji rozpoczynającej się jesieni przyjrzałam się książce „O rety!  Przyroda”. Tematowi jesiennemu poświęcone jest tu bowiem osiem podwójnych dużych kart. I nie jest to wiedza ogólna typu liście spadają z drzew czy zwierzęta szykują się do snu zimowego.

Jesień omówiona jest z perspektywy różnych terenów, na których możemy przebywać. Z książki dowiemy się jak wygląda jesień w lesie liściastym, w borze, w górach, nad rzeką i jeziorem, na polu i łące, w mieście, w ogrodzie i nawet przedstawiona jest jesień w jaskini. Prawda, że ciekawe podejście?

Każdy z wymienionych obszarów  opisany jest pod kątem zmian w roślinności na różnych wysokościach. Możemy przyjrzeć się co się dzieje na powierzchni ziemi, które zwierzęta są aktywne, co robią, gdzie szukają kryjówek i jak robią zapasy. Poznajemy rośliny, które jeszcze kwitną, a które już wytwarzają nasiona i walczą o przetrwanie. Później patrzymy co dzieje się wyżej na krzewach i drzewach. I w końcu obserwujemy niebo. Za każdym razem podglądamy zachowania zwierząt i obserwujemy zmiany charakterystycznych roślin.

Przekazywane informacje przedstawiane są zwięźle, w postaci dymków, często z dużą dawką humoru. Zwierzęta mają tu głos i z ich udziałem tworzone są mini historyjki. Dodatkowo pomysł z krótkimi tekstami w chmurkach stanowi świetną zachętę dla dzieci rozpoczynających przygodę z czytaniem, a u małych dzieci cały czas podtrzymuje uważność.

gasienica w ksiazce O rety Przyroda

A mnie osobiście urzekła strona przedstawiająca jesień w lesie liściastym, narysowana tak jakbyśmy patrzyli na ten las leżąc na ziemi i patrząc w kierunku nieba. Z tej perspektywy las wygląda zupełnie inaczej.  Zobaczcie sami…

widok lasu w ksiazce o Rety przyroda

W tej książce każda pora roku jest szczegółowo omówiona. Wiosna to 13 kart rysunków i informacji o przyrodzie. Podobnie obszernie opisane jest lato. W sumie książka składa się z 42 kart. Jest co czytać!

A na końcu książki znajdziemy kolejną ciekawostkę – autor rysuje nam przyrodę, która otacza nas w mieszkaniach. Poznamy tu przykłady roślin doniczkowych, zwierząt domowych i różnej wielkości robaczki, które kryją się w zakamarkach naszych domów.

Książkę miło się ogląda z młodszymi dziećmi i łatwo czyta ze starszymi. Rysunki są przyjazne dla oka, a zwięzła treść i humorystyczne historyjki nie pozwalają przy tej książce się nudzić. Polecam!

Autor książki: Tomasz Samojlik

Oficyna Wydawnicza Multico, 2017

95 stron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziesięć − jeden =