fbpx
ksiazki o drzewach dla dzieci
Książki i gry

3 książki o drzewach dla dzieci

Z okazji dzisiejszego Dnia Drzewa przygotowałam 3 pozycje książek o drzewach, dla dzieci. Nasze pociechy będą poznawały różne drzewa, ale przede wszystkim będą mogły doświadczać i bawić się z przyrodą.

Mój zielnik

moj zielnik

Tytuł mnie osobiście zmylił, bo liczyłam na przygodę podobną do tej, na którą zaprasza nas Łukasz Skop w swojej książce ”Zrób ten zielnik” (więcej o niej dowiesz się z tego wpisu). Nie ma tu jednak mowy stricte o ziołach, kojarzonych jako rośliny polne czy ogrodowe. Strony tej publikacji poświęcone są wyłącznie drzewom, które też mają właściwości lecznicze, ale raczej kojarzone są z lasem, wypoczynkiem czy jako źródło owoców.

Wstęp opracowania jest bardzo na czasie, gdyż wyjaśnia dlaczego jesienią liście zmieniają kolory i opadają. Mamy tu również krótki instruktarz jak suszyć liście i sporządzić z nich zielnik (ja bym nazwała to bardziej kolekcją).

Kolejne strony zawierają obszerne opisy, dużo ciekawostek, skojarzeń i  wyjaśnień związanych z życiem poszczególnych gatunków drzew. Do każdej rośliny możemy dokleić własnoręcznie znaleziony liść i w ten sposób tworzyć kolekcję, uczyć się przez doświadczanie i z własnej obserwacji.

A na koniec znajdziemy propozycje gier i zabaw z liśćmi w tle. Wszystko spójne tematycznie z jesiennymi liśćmi. Warto to mieć!

Mój zielnik

Tekst: Beata Turska

Burda Książki

74 strony

Drzewa naszych lasów

drzewa naszych lasow

„Drzewa naszych lasów” to raczej zeszyt ćwiczeń niż książka. Co zwróciło w nim moją uwagę to aktywności proponowane dzieciom. W publikacji nie ma treści, której nie można od razu sprawdzić. I taka forma poznawania świata do mnie trafia 🙂

W książce znajdziemy  14 gatunków drzew powszechnie występujących w Polsce. Dzięki temu, że spotkamy je prawie wszędzie, możemy zabrać zeszyt na spacer i prowadzić obserwacje również w naturze.

Drzewa opisane są tu w postaci rymowanej zagadki.

„Łatwo znajdziesz ją jesienią.

Jej owoce się czerwienią,

A więc mają kolor taki,

Który dobrze wabi ptaki.

Dzieci robią z nich korale;

Wyglądają w nich wspaniale.” (Witold Szwajkowski)

Każde drzewo zawiera ponadto notkę botaniczną, która bardziej szczegółowo opisuje wygląd drzewa, liści i owoców. Poszczególne opisy są zilustrowane na tej samej stronie, co ułatwia dzieciom obserwację i skojarzenia.

modrzew europejski

Do każdej strony dołączona jest kalka. Dzieci mają za zadanie przerysować kontury liści, owoców czy pokrój drzew.  Każde drzewo ma osobne zadanie, więc małe rączki będą miały trochę pracy. A dodatkowo dzięki takim ćwiczeniom dzieci łatwiej zapamiętają różnice między omawianymi drzewami i bezbłędnie będą rozpoznawać poszczególne drzewa na spacerze.

Na końcu opracowania znajdziemy zadanie na spostrzegawczość, a poprawne jego wykonanie gwarantuje otrzymanie załączonego dyplomu dendrologa.

Myślę, że książeczka ta może z powodzeniem zostać wykorzystana podczas jesiennych spacerów do rozpoznawania drzew. Zbliżenia liści oraz szczegółowe ich opisy pomogą ponadto w rozpoznawaniu  opadłych liści i tworzeniu własnej kolekcji.

Drzewa naszych lasów

Multico Oficyna Wydawnicza

32 strony

Ilustrowany inwentarz drzew

ilustrowany in wentarz drzew

Słowo inwentarz w tytule książki idealnie odzwierciedla jej zawartość. Znajdziemy tu bowiem zbiór 57 plansz rozmaitych drzew i krzewów z różnych stron świata. Opisy są krótkie i stanowią bardziej ciekawostkę przyrodniczą niż suche fakty.  Nie dowiemy się z nich jak dokładnie wyglądają liście, pień czy owoce, natomiast poznamy różnego rodzaju ciekawostki typu: dlaczego figowiec zyskał przydomek dusiciel, albo które drzewo po 2 latach osiąga wysokość 10 metrów…

o figowcu

Krótkie opisy wzbogacone zostały w piękne, kolorowe ryciny przygotowane przez Emmanuelle Tchoukriel, która specjalizuje się w sporządzaniu rycin naukowych. Ilustracje cechuje zatem precyzja botanika i piękno artysty.

Inwentarz, czyli zbiór ma uświadomić dzieciom wielość gatunków drzew. A to przecież malutki wycinek spośród dziesiątek tysięcy drzew sklasyfikowanych przez botaników. Pozycja wg mnie bardziej do oglądania niż czytania, i brakuje mi aktywności dla dzieci.

Ilustrowany inwentarz drzew

Virgine Aladjidi – tekst

Emmanuelle Tchoukriel – ilustracje

Wydawnictwo Zakamarki

68 stron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 7 =