fbpx
ksiazka zrob ten zielnik
Książki i gry

Zrób ten zielnik – książka obowiązkowa na wakacje

Zrób ten zielnik to pozycja obowiązkowa na wakacje na działce, w mieście, a nawet na zimowe wieczory. Jest to książka, z której będą miały radość zarówno dzieci jak i dorośli.

W tym niezwykłym zielniku znajdziecie ok 50 propozycji aktywności, wszystkie związane z roślinami. Każda z aktywności jest w prosty sposób opisana i do samodzielnego wykonania przez dzieci, no i dorosłych też :). Co ważne kolejne aktywności zwracają uwagę na różne detale roślin, o których raczej rzadko mówi się na lekcjach w szkole. Jest tu mnóstwo ciekawostek i przydatnych informacji o otaczających nas roślinach. Mnie osobiście spodobał się szczególnie przepis jak zrobić pokrzywowe nici. Na pewno do niego wrócę na jesieni.

Książka zachęca by wyjść na spacer i poszukać roślin do kolejnych wyzwań, poszerza wiedzę przyrodniczą jak i zdolności manualne dzieci. Aby dać więcej smaczku pokażę kilka zadań, które u nas zostały już w części wykonane.

pachnaca strona w zrob ten zielnik

Tu tworzymy paletę barw. Dodatkowym bonusem jest później piękny kwiatowy zapach tych kart przy każdym otwarciu książki.

strona ornitologiczna - zrob ten zielnik

Tu odkrywamy sekret glistnika jaskółczego ziela –jest to kolorowy sok w łodygach tej rośliny. Oprócz właściwości barwiących sok ten tradycyjnie wykorzystywany był i jest do leczenia brodawek.

strona pachnaca zima - zrob ten zielnik

A tu poznajemy przyprawy. Wyprawa do lasu czy na pole w tym wypadku nie jest konieczna, raczej buszowanie w kuchni.

Książka zawiera krótkie opisy roślin oraz rysunki, które pomagają zidentyfikować roślinę. Rysunki wykonane są jedynie ciemnym tuszem w formie szkicu  co stanowi fajną bazę kolorowanek dla dzieci.

Aby wypełnić nasz zielnik trzeba wiedzieć kiedy i gdzie szukać poszczególnych roślin. Na pytanie gdzie odpowiedzi w książce nie znajdziemy, ale nie będziemy mieć problemu z ich znalezieniem, gdyż wszystkie opisane rośliny są pospolite i rosną w całej Polce. A jeśli chodzi o pytanie kiedy to na końcu książki znajduje się pełna lista roślin  z czasem kwitnienia, owocowania czy też kiedy pojawiają się nasiona do wykorzystania w książce.

Bardzo polecam tę pozycję do wykorzystania już w te wakacje. Nudy nie będzie!

Tytuł książki: Zrób ten zielnik

Autor książki:  Łukasz Skop

Wydawnictwo Poznańskie, 2018 r

Stron 223

A więcej recenzji książek z przyrodą w roli głównej znajdziesz tu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × 3 =