fbpx
okladka ksiazki Mrowka Zofia opowiada
Książki i gry

Mrówka Zofia opowiada o kwiatach, drzewach, jagodach, grzybach

Czas zaciekawić dzieci przyrodą!  I tu propozycja książki, która wciąga…

Mrówka Zofia opowiada … to prawie 200 stron pełnych tekstu, ciekawostek z otaczającej przyrody i pięknych ilustracji.

spis tresci ksiazki Mrowka Zofia opowiada

Książka podzielona jest na cztery główne tematy – kwiaty, drzewa, jagody i grzyby. W każdej z tych części opisane zostało po kilkanaście przykładów roślin powszechnie występujących w Polsce. Co ważne ilustracje są na tyle dokładne, że z łatwością można rozpoznać w realu poszczególne rośliny. Dla mojej ukochanej pokrzywy poświęcona została strona, na której porównać ją można z bardzo podobną, ale nieparzącą – jasnotą białą.

pokrzywa i jasnota w mrowce Zofii

Każda opisywana roślina oprócz nazwy botanicznej zawiera zwięzłe podsumowanie typu: kuklik zwisły – czepia się wszystkiego, bodziszek leśny – celnie strzela, purchawka chropowata – leśne bomby. Opisy te są poniekąd zachęta do przeczytania więcej o danej roślinie i szukania informacji dlaczego takie stwierdzenie się pojawiło.

Na kolejnych stronach książki znajdujemy ponadto krótkie rymowanki np. o zawilcu:

„Tego nie widziałam jeszcze

Kwiat, który chroni przed deszczem”

czy o jastrunie:

„Gdy kwiat zapewni lądowisko

Owady zapylą mu wszystko”

Każda z roślin oprócz ciekawego opisu posiada rysunkowe dopiski, które dodatkowo przykuwają uwagę dzieci. W rozdziale o grzybach są dla przykładu oznaczenia pod jakimi drzewami dane grzyby można spotkać, kiedy rosną i czy są trujące czy może jadalne.

o grzybach mrowka Zofia

W książce znajdują się również zadania dla dzieci do trenowania spostrzegawczości typu odnalezienie ukrytych owadów, policzenie liści czy innych zadań do wykonania przy omawianym temacie. Są tu również przykłady rzeczy do wykonania własnoręcznie.

I to są właśnie dodatkowe pomysły na ciekawe spędzanie czasu, poznanie przyrody i kolejne minuty kiedy dziecko będzie czymś konkretnym zajęte…

zagadki mrowki Zofii

Mrówka Zofia opowiada … to zdecydowanie pozycja do zabrania na wyjazd wakacyjny na polską wieś, Mazury czy góry. Nauka o przyrodzie dla każdego – i dużego i małego 🙂

Tekst: Stefan Casta

Ilustracje: Bo Mossberg

MULTICO  Oficyna Wydawnicza

176 stron

A więcej recenzji książek z przyrodą w roli głównej znajdziesz tu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 × 4 =