fbpx
kwiat nagietka z owadem
O przyrodzie

Kwiaty nagietka i dzieci

Na początek ciekawostka dla małych detektywów – nagietek to mała pogodynka.  Obserwacja natury przez wieki zaowocowała wnioskiem, że nagietek potrafi przepowiedzieć czy będzie deszcz czy go nie będzie. Ciekawe… Podobnie jak malwa czy mniszek lekarski, nagietek zwija swoje płatki zanim nadejdzie deszcz. Myślę, że to dobry pomysł na obserwację przyrody z naszymi najmłodszymi!

Kwiaty nagietka pełne płatków możemy wykorzystać również przy uczeniu dzieci liczenia czy też bawiąc się w dziecięce wróżby typu: kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje,… Zastosowań nagietka jest jeszcze wiele, ale o tym innym razem. Dziś o właściwościach nagietka, które możemy wykorzystać w leczeniu dzieci.

Kwiaty nagietka dobre na skórę

nagietki dla dziecka

Lato równa się krótkie spodnie na nogach dzieci, większa aktywność  w plenerze, a zatem większa szansa na otarcia, skaleczenia czy poparzenia słoneczne. Co robić gdy boli, jak przyspieszyć gojenie się ran? I tu z pomocą przychodzi nagietek w postaci maści, do kupienia w każdej aptece za kilka złotych. Można również wykonać taką maść własnoręcznie wykorzystując dla przykładu wiekowy już przepis: 200g gęsiego smalcu mocno rozgrzać, wrzucić 2 garście kwiatów nagietka, odstawić do wystygnięcia. Kolejnego dnia podgrzać ponownie tłuszcz z nagietkiem. Odcedzić i można stosować po ostudzeniu.

Bardziej lekką i delikatniejszą formą do stosowania na skórę będzie olej nagietkowy, który również można wykonać własnoręcznie w proporcji  5g kwiatów nagietka (świeże spryskać wcześniej spirytusem) zalać podgrzanym, ale nie gorącym dowolnym bezwonnym olejem. Odstawić na 2 tygodnie, a następnie odcedzić i stosować do woli. Nawilża, przyspiesza gojenie, łagodzi swędzenie, krótko mówiąc działa. Na pewno warto włączyć ten specyfik do wakacyjnej apteczki.

Kwiaty nagietka dobre na oczy, jamę ustną i gardło

Nagietek posiada właściwości przeciwzapalne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, więc może być z dobrym skutkiem stosowany jako okład na oczy przy zapaleniu spojówek (np. w połączeniu z chabrem bławatkiem w równych proporcjach pod postacią naparu) lub jako płukanka w chorobach gardła, aftach czy podrażnieniach jamy ustnej.

Kwiaty nagietka dobre do jedzenia

Ale myślę, że wykorzystanie nagietka najbardziej przypadnie do gustu dzieciom w przypadku zastosowania go w kuchni. Pomarańczowy kolor kwiatów nagietka pięknie komponuje się z zielonymi liści sałaty czy jarmużu. Dekoracja dań przez dzieci  z pewnością zachęci je do próbowania nowych smaków i zjedzenia przygotowanej sałatki.  Warto spróbować!  W przeszłości stosowano nagietek do barwienia masła lub potraw z ryżu. I tu znów nowe pole do eksperymentów … Do dzieła!

PS. Suszone koszyczki kwiatów nagietka kupicie w aptece. W stanie naturalnym raczej go w Polsce nie znajdziecie, ale uprawa nagietka w doniczce czy w ogródku jest tak prosta, że warto spróbować wyhodować sobie własny surowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

19 + 9 =