fbpx
okladka ksiazki Dzialka dziadka dzialkowicza
Książki i gry

Działka dziadka działkowicza

„Działka dziadka działkowicza” to książeczka napisana miłym rymowanym wierszem. Przyjemnie się ją czyta, lekko i niezbyt długo – w sam raz dla mniejszych dzieci. Tekst jest lekki, ale treściwy i zawiera kilka myśli wartych zapamiętania i wdrożenia w życiu.

To opowieść o dziadku, jego rodzinie i działce, na której wspólnie spędzają czas. Cała rodzina jest zaangażowana w prace ogródkowe.

Mama sadzi kwiatki…

mama w kwiatkach

Tata z wujkiem podlewają ogródek …

podlewanie na dzialce

Dzieci zbierają owoce…

zbieramy owoce

A na koniec  cała rodzina uczestniczy w przetwarzaniu owoców, warzyw, które wyhodowali na działce. Ktoś czyta przepis, ktoś myje owoce, ktoś czyści słoiki, ktoś gotuje, ktoś pakuje, ktoś nosi – dla wszystkich jest praca.

Ale pobyt na działce to nie tylko praca, to też odpoczynek – czytanie książki, pluskanie się wodą czy wspólny posiłek w cieniu drzewa.

Działka pokazana jest tu jako miejsce spotkań rodzinnych, na której jest czas na pracę, na odpoczynek i wspólną rozmowę. Dzięki tej książce możemy pokazać dzieciom sposób na radosne spędzanie czasu z rodziną i w kontakcie z przyrodą. Książka pokazuje współpracę w rodzinnym gronie, chwali pracowitość, uczy zaradności w prowadzeniu kuchni wprowadzając w tajniki przygotowywania przetworów i wskazuje także ważną zasadę działkowicza:

„Jedna z zasad działkowania

warta jest zapamiętania:

zbiorów nigdy nie wyrzucaj!

Jeśli sam ich nie chcesz jeść.

to po pierwsze: podziel się!”

Myślę, że nie tylko działkowicze powinni wziąć ją do serca.

robimy przetwory

W drugiej części książki zamieszczone są konkretne, praktyczne porady dotyczące suszenia ziół, mrożenia owoców i warzyw, objaśnione jest wekowanie. Znajdziemy tu też kilka przepisów na przecier pomidorowy, powidła ze śliwek bez cukru, czy lemoniadę bazyliową. Przepisy są do wykonania przez dzieci, oczywiście pod okiem dorosłych.

Naprawdę miło czyta się tę wierszowaną opowieść działkowiczów. Ilustracje w książce są pięknie dobrane do poruszanych tematów, zawierają wiele szczegółów i z pewnością zaciekawią maluchy podczas czytania. Polecam na popołudniowe czytanie na tarasie, na działce, balkonie czy w kuchni. A co? Działkową, rodzinną przygodę można wdrożyć wszędzie.

Autor książki: Katarzyna Bogucka

Wydawnictwo Widnokrąg, 2016

52 strony

A więcej recenzji książek z przyrodą w roli głównej znajdziesz tu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

14 + 13 =