fbpx
pomoce do obserwowania przyrody
Książki i gry

Zeszyty obserwacji przyrodniczych

Jak poznać przyrodę? Tylko własnymi zmysłami i doświadczeniami na łonie natury. Ale jak ją odkryć, gdzie szukać merytorycznej treści,  wskazówek i podpowiedzi co robić? Tu możemy wspomóc się książeczkami z serii Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych Wydawnictwa Egmont. W sprzedaży dostępne są aktualnie cztery zeszyty – Drzewa, Owady, Pożywienie  oraz Przyroda w mieście. Dziś będzie o drzewach i owadach.

Zeszyty przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Stanowią dobre uzupełnienie do tematów omawianych na lekcjach. Krótko poruszają istotne tematy dotyczące roli owadów i drzew w naturze oraz różnych detali pozwalających je bliżej poznać.

Zeszyty są ładnie zilustrowane jakby kredką, rysikiem na grubym papierze, bez plastikowych okładek i naklejek. Stwarza to pozytywne wrażenie, zwłaszcza w kontekście edukowania o przyrodzie.

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych – Drzewa

Pod postacią krótkich zagadek, zadań, wyklejanek czy kolorowanek, w zeszytach o drzewach dzieci dowiedzą się m.in.:

  • jaka jest rola drzewa w naturze i jakie skrywają supermoce
jakie moce maja drzewa
  • jak powstaje drzewo, jak toczy się jego życie wraz z przemijającymi porami roku
  • jak wyglądają liście i owoce popularnych drzew, które spotkają podczas wycieczki po lesie jak również podczas spaceru w miejskim parku.

Na tych stronach zeszytu jest wystarczająco miejsca by zasuszyć i wkleić prawdziwe liście opisanych gatunków drzew. My tak zrobiliśmy, bo książkową wiedzę o przyrodzie trzeba od razu wcielić w życie. W przeciwnym razie nic po niej za chwilę nie zostanie, a przecież nie o to chodzi.

rozne liscie drzew
  • kto zamieszkuje korony drzew, a kogo dojrzeć można w obumarłym pniu

I tu też obrazki są ładne, ale póki się nie spotka danego zwierzaka w naturze, to nic z tej wiedzy za chwilę nie zostanie.

zwierzeta na martwym pniu drzewa

Zeszyty dostarczają również propozycji plenerowych zabaw z drzewami w roli głównej np. mierzenie wysokości drzewa bez użycia miarki, doświadczanie lasu wszystkimi zmysłami, zabawy detektywistyczne czy  tworzenie leśnych dzieł sztuki.

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych – Owady  

W zeszycie o owadach poruszone zostały miedzy innymi takie tematy jak:

  • jakie są cechy charakterystyczne owadów, jak wygląda cykl jego życia
  • jaką rolę pełnią owady i jak dokładnie powstaje jabłko
  • co jedzą owady, czy aby tylko jest to kwiatowy nektar?
co jedza owady
  • kto to jest jelonek rogacz, patyczak, rusałka pawik i wiele innych ciekawych, trudnych do zapamiętania nazw owadów
owady

W zeszytach o owadach otrzymujemy również dużą dawkę aktywności do wykonania w plenerze np. praktyczne sposoby na zwabienie motyli dzięki czemu będziemy mieli możliwość poobserwowania ich z bliska czy też podpowiedzi co praktycznego możemy zrobić by pomóc owadom żyć i jak je chronić.

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych – Drzewa

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych – Owady

Wydawnictwo Egmont

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Stron 37

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × jeden =