Sosnowe kulki mocy

sosnowo-czekoladowe kulki mocy - zdrowa przekaska dla dzieci

Na myśl o czekoladzie u większości dzieci pojawia się błysk w oku i uśmiech na twarzy, a małe rączki od razu zaczynają przebierać paluszkami chcąc trzymać już czekoladkę w swoich paluszkach… To dla mnie wskazówka, że czekolada będzie dobrym nośnikiem do tworzenia pysznych (dzięki czekoladzie) i zdrowych (dzięki dodatkom) przekąsek dla dzieci. Zdrowe, ziołowe i w dodatku zielone jedzenie nie jest koniecznie pyszne w smaku dla dzieci, które już poznały smak gotowych, sklepowych słodyczy. Smak czekolady to zdrowie nieco przykrywa J Akurat w sosnowych kulkach mocy nie ma aż takiej potrzeby ukrywać smaku sosny, ale patent jest wykorzystywany przeze mnie podobnie jak miód, sok malinowy czy inny słodzik, który polepsza walory smakowe serwowanych herbatek, ziół czy lekarstw.

Sosnowe kulki mocy składniki

kwiatostany z pyłkiem sosny

Kwiatostany męskie sosny to w tym smakołyku chyba najzdrowszy składnik …, no może jeszcze  migdały pasują do tej listy…, czekolada w sumie trochę też 🙂

Za dr Różańskim napiszę właściwości męskich kwiatonów: „wykrztuśne, odkażające drogi oddechowe, antybakteryjne, odżywcze, wzmacniające, hipocholesterolemiczne (obniżające poziom cholesterolu we krwi), przeciwzapalne, moczopędne, rozgrzewające, przyspieszające wentylację płuc, pobudzające krążenie krwi (szczególnie ważne przy przeziębieniu)”

Leczenia przeziębień sosnowymi kulkami mocy nie będę tu polecać, ale zdecydowanie widzę wartość w dodaniu ich do własnej diety i diety dzieci. I oto mój sposób.

-Kwiatostany męskie sosny – ilość zależy od tego jak bardzo chcecie, żeby były wyczuwalne w kulce mocy

Można użyć ich w całości (po oczyszczeniu z łusek), ale wg mnie lepiej jest napracować się więcej i oderwać te kuleczki pełne pyłku, a pręcik je utrzymujący wyrzucić. Dzięki temu zabiegowi przygotowywane kulki mocy nie będą miały lekko gorzkiego, żywicznego posmaku.

jak wygląda pyłek sosny

– Gorzka czekolada – u mnie ok pół tabliczki na garść zebranych kwiatostanów

-Słodka śmietanka lub po prostu trochę mleka dla rozrzedzenia masy czekoladowej

-Migdały lekko rozdrobnione w blenderze – garść albo więcej tj. tyle ile będzie potrzeba do uzyskania klejącej się, zbitej masy czekoladowej, gotowej do formowania kulek

-Uprażone płatki migdałów, później rozdrobnione – do otoczenia kulek czekoladowych

Sosnowe kulki mocy – wykonanie

Czekoladę razem z łyżką śmietanki/ mleka rozpuścić w garnku na małym ogniu.

Do płynnej masy dodać sosnowe kulki mocy czyli woreczki z pyłkiem (lub pocięte kwiatostany) oraz rozdrobnione migdały.

Całość wymieszać i doprowadzić do lepkiej konsystencji, tj. takiej by można było z niej uformować małe kuleczki.

Kulki proponuję lepić zmoczonymi wodą palcami, inaczej smakołyk zamiast w kulkach, to zostanie na naszych palcach 🙂

Kulki obtoczyć w uprażonych płatkach migdałowych, wstawić do lodówki do zastygnięcia. Gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve − six =