
Arboretum w Wojsławicach – wycieczka plenerowa z dzieckiem
Arboretum to ogród dendrologiczny. Jasne?:) Arbor z łaciny to drzewo, dendron z greki również oznacza drzewo. A teraz na poważnie. Według formalnej definicji arboretum jest szczególnym rodzajem ogrodu botanicznego, którego zasady funkcjonowania definiuje ustawa o ochronie przyrody. Głównymi celami takich ogrodów jest uczestnictwo w badaniach naukowych, które mają na celu ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem, edukację oraz prowadzenie hodowli tychże roślin. Tyle teorii.
W praktyce arboretum czy ogród botaniczny to miejsce, w którym zgrupowanych jest wiele różnych gatunków roślin. Podzielone są na środowiska występowania, kolorystycznie lub powiązane tematycznie w jakiś inny sposób. Ogrody te są dobrymi miejscami do podziwiania i obserwowania jak zmienia się przyroda o różnych porach roku. Szczególnie ciekawe jest odwiedzanie ogrodów w czasie kwitnienia poszczególnych roślin. W takich ogrodach tworzone są duże skupiska efektownie kwitnących roślin, więc odwiedzenie ich w tym czasie naprawdę robi wrażenie.
Liliowce
Moja ostatnia wizyta w Arboretum w Wojsławicach przypadła akurat na kwitnienie liliowców. To arboretum szczyci się pokaźną kolekcją tych kwiatów, bo posiada ich aż 3 tysiące odmian, stanowiąc największą polską kolekcję narodową. Robią wrażenie. Nie wiem czy zdjęcia oddadzą ten klimat…

Zwiedzanie z dziećmi
Arboretum w Wojsławicach to 62 hektary pięknie zagospodarowanego pagórkowatego terenu niedaleko Wrocławia. Znajdziemy tu oprócz narodowych kolekcji liliowców, różaneczników i bukszpanów róże rośliny pogrupowane w kolorowe rabaty.

Widoki są piękne i teren ogromy. Jak zatem zachęcić dzieci do maszerowania? W kasie dostępne są plany arboretum z propozycją tras, dłuższych i krótszych, oraz z zadaniem odszukania pieczątek niezbędnych do rozszyfrowania tajemniczego hasła. Zdjęcie planu arboretum z zadaniem dla dzieci zamieszczam poniżej. Zabawa według mnie jest fajna, bo dzieciaki uwielbiają szukać i odnajdywać ukryte skarby. Zamiast marudzić, że daleko i nudno, maszerują ochoczo po ogromnym terenie pełnym zróżnicowanej roślinności. W trakcie poszukiwań frajdą dla dzieciaków będzie również całkiem duży plac zabaw, a na koniec możliwość przekąszenia co nieco w restauracjach na terenie folwarku.

Narzędzia ogrodników i rolników
Spacer po arboretum to również możliwość przyjrzenia się różnym sprzętom ogrodników i rolników. Poznamy na przykład historię konewki, zobaczymy jaki sprzęt wykorzystywano do formowania doniczek czy też zapoznamy się ze starymi sprzętami kuchennymi czy młyńskimi.



Georetum
W zabytkowej części arboretum, na terenie dawnego kamieniołomu znajduje się Georetum. To miejsce, w którym dowiecie się wielu interesujących informacji o skałach i minerałach, no i zobaczycie je na żywo. Dla dzieci atrakcją jest tu poszukiwanie skarbów w piaskownicy skarbów.

Na terenie parku istnieje możliwość piknikowania i grillowania w wyznaczonych miejscach. Można również rozpalić ognisko w wigwamie za dodatkową opłatą i po wcześniejszej rezerwacji. Na terenie zabytkowego folwarku mieści się kilka punktów, w których można zjeść. Krótko mówiąc arboretum jest dobrym miejscem na spędzenie całego dnia na świeżym powietrzu.
Jeśli taki sposób odpoczynku i obcowania z przyrodą wam odpowiada, to polecam również odwiedziny w ogrodzie botanicznym w Korycinach, w województwie podlaskim. Tym miejscem jestem zafascynowana, jest wyjątkowy i niepowtarzalny, no i ma dużo więcej atrakcji dla dzieci.
Pod tym linkiem znajdziecie natomiast mapę z listą ogrodów botanicznych i zoologicznych. Mam plan odwiedzić je wszystkie przy okazji różnych podróży, więc konsekwentnie będę się dzielić swoimi wrażeniami.
Stay tuned 🙂

