fbpx
iluminacja magiczny botaniczny
Miejsca

Magiczny Botaniczny – zimowy ogród świateł

Magiczny Botaniczny to zimowy ogród pełen dekoracji świetlnych. Warto tu pokreślić, że wszystkie instalacje świetlne, które tam zostały zamontowane nawiązują do przyrody. I ten właśnie element przyrodniczy zmotywował mnie do odwiedzenia tego miejsca. Zanim jednak przejdę do opowieści co tam ciekawego może nas spotkać, wspomnę o jeszcze dwóch warszawskich atrakcjach plenerowych.

Zimowe ogrody świateł

W Warszawie tej zimy (2021/2022) możemy podziwiać zimowe ogrody świateł w kilku miejscach.

Magiczny Botaniczny

Magiczny Botaniczny czyli świetlne dekoracje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego to numer 1. Numer jeden dlatego, że wymieniam go jako pierwszy ale też dlatego, że motywem przewodnim  jest tematyka przyrodnicza i to dla mnie numer 1 😊 Ogród ten znajduje się w centralnej części Warszawy, w Alejach Ujazdowskich tuż obok Łazienek Królewskich, więc dla miłośników spacerów można odwiedzić te dwa miejsca przy okazji jednej wyprawy. Oczywiście należy pamiętać, że Magiczny Botaniczny będzie magiczny tylko po zmroku, bo na tym polega jego piękno. Łazienki Królewskie zdecydowanie lepiej podziwiać w ciągu dnia, oczywiście jeśli mamy na względzie przyrodę, bo jeśli bardziej nas kręcą światełka to i w Łazienkach Królewskich znajdziemy instalacje świetlne.

pomnik Chopina noca

Ogród Świateł Piotruś Pan

Ogród Świateł Piotruś Pan to instalacje świetlne nawiązujące do tematyki  bajkowej, które zostały umiejscowione na terenie PAN Ogród Botaniczny w Powsinie, na obrzeżach Warszawy. Tematyka atrakcji świetlnych nie nawiązuje do przyrodniczego charakteru tego miejsca, a stanowi jedynie tło dla tych instalacji. Dla dzieci jednak takie bajkowe atrakcje będą nie lada przeżyciem, więc pod tym kątem warto odwiedzić to miejsce. Więcej szczegółów związanych z wizytą znajdziecie na stronie Ogrodu Botanicznego w Powsinie

Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Światła to miliony światełek umiejscowione w zabytkowych ogrodach przy Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Mamy tu możliwość spacerować po historycznych ogrodach królewskich, słuchając kompozycji utworów muzyki klasycznej i podziwiać liczne dekoracje świetlne, które upiększają zimową scenerię tego miejsca. Ponownie niebywałym widokiem uraczy nas iluminacja dywanu róż w ogrodzie różanym, no i ciekawym przerywnikiem dla dzieci będzie pokręcenie się na królewskiej karuzeli. Więcej szczegółów związanych z wizytą znajdziecie na stronie Muzeum Pałacu w Wilanowie

Magiczny Botaniczny – jakie atrakcje tam spotkamy?

Wróćmy do Magicznego Botanicznego i jego atrakcji.

Tak jak już wspominałam mamy tu instalacje w 100% związane z przyrodą.

Tuż przy wejściu spotkamy ogromnego mamuta nawiązującego do symbolu Ogrodu Botanicznego UW czyli miłorzębu dwuklapowego, pamiętającego czasy równie stare jak mamuty.

Spacer po ogrodzie możemy wykonać według własnego uznania, czyli jak nas nogi albo oczy poprowadzą albo wykorzystać interaktywną grę przygotowaną na tę okazję przez organizatora wystawy. Gra prowadzi nas przez 11 miejsc, w których odwiedzimy kolejno przyrodnicze iluminacje. W grze zaplanowano 11 przystanków do odwiedzenia czyli 11 zadań do wykonania. Po rozwiązaniu wszystkich zadań czeka na nas wirtualna nagroda, którą jest ramka do upiększenia naszego zdjęcia z wizyty w Magicznym Botanicznym. Zabawa zatem kończy się na dobrych wspomnieniach i pamiątkowym zdjęciu w ładnej oprawie, którą możecie sobie wydrukować już po powrocie do domu.

jelen magiczny botaniczny

Opiszę trochę zasady tej zabawy, gdyż dla mnie osobiście takie dodatki podczas zwiedzania świetnie urozmaicają  spacerowanie, które starszym dzieciom często kojarzy się z nudą (zwłaszcza po zagospodarowanym terenie miejskich parków). Tak jak już wspomniałam gra polega na rozwiązywaniu zadań bazujących głównie na spostrzegawczości uczestników, co składnia do wnikliwej obserwacji kolejnych dekoracji świetlnych. Mamy nawiązanie do malarstwa, rozpoznawanie liści drzew, grzybów, owadów i magiczne właściwości niektórych roślin. Mamy też tu historię związaną z dziwidłem, czyli dziwną rośliną która nie chciała wybudzić się z hibernacji, no i przy okazji jednego zadania będziemy mieli okazję wykazać się również  swoim talentem muzycznym.

Wszystkie zadania składające się na grę nie są trudne i stawiam już na 5 latki, które będą je z powodzeniem rozwiązywać. Przyczepię się jednak do jednej rzeczy w tej całej zabawie… Po każdym zadaniu gracz otrzymuje mininagrodę – kartę z rośliną. Po co? Nie wiem. Karty nie nawiązują w większości do wykonanego zadania, ani później nie składa się to w jakiś klucz czy finalną układankę…

Ok, ale wróćmy do iluminacji przyrodniczych. Zamieszczam poniżej parę zdjęć i sami przekonajcie się co tam zobaczycie😊

iluminacja koliber
iluminacja grzybki
iluminacja dziwidlo
iluminacja rybki

Magiczny Botaniczny czynny będzie do 27 lutego 2022r, kosztuje sporo – 37zł dorosły, 27zł dzieci, dla rodzin dostępne są pakiety rodzinne ze zniżką, ale myślę że raz warto to zobaczyć. Trzeba korzystać, bo nie wiadomo czy w kolejnych latach Ogród Botaniczny UW zdecyduje się organizować takie zimowe atrakcje. Okaże się zapewne po demontażu wszystkich instalacji, wiosną, jak wpłynęły wizyty gości na kondycję roślin, które tam były posadzone. Nie wspomnę o zwierzakach, bo iluminacje biją po oczach z daleka…. Na pewno tam traficie.

iluminacja zimowy ogrod swiatel

Więcej informacji związanych z wizytą w Magicznym Botanicznym znajdziecie na stronie Ogrodu Botanicznego UW.

Kolejne wpisy o ciekawych przyrodniczo miejscach do odwiedzenia w Polsce, ale nie tylko znajdziecie w zakładce Miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć + 1 =