fbpx
grzyb w lesie
Aktywności

Wyprawa na grzyby do lasu

A gdyby tak pójść do lasu poszukać grzybów. Nie jest konieczne, by się na nich znać. Nie musimy nawet ich zbierać i jeść. Można po prostu pójść i rozbudzić zmysły – poczuć zapach grzybowego lasu, wytężyć wzrost i bawić się w poszukiwaczy skarbów.

Jak rozpoznać grzyby?

Przed wyprawą do lasu na grzyby warto zaopatrzyć się w atlas grzybów albo inną książkę, która pokaże nam różne gatunki grzybów oraz detale po których można rozpoznać grzyby jadalne od trujących. Dobrym przykładem jest książka „Przewodnik przyrodniczy. Grzyby. Rozpoznanie i zbieranie” autorstwa Geoffrey Kibby’ego. Pozycja ta datuje z 1993r, więc dostępna raczej w bibliotekach i antykwariatach. Z bardziej współczesnych pozycji, informacje o grzybach na potrzeby rodzinnej wyprawy można również zaczerpnąć z książki „Mrówka Zofia opowiada o kwiatach, drzewach, jagodach, grzybach” autorstwa Stefana Casty. Jest tam cały rozdział z najbardziej charakterystycznymi grzybami, które spotkamy w lesie.  Znajdziecie tam oznaczenia w których lasach dany grzyb rośnie, w jakich miesiącach możemy go spotkać oraz różne ciekawostki charakterystyczne dla danego grzyba.

mrowka na maslaku

Inną ciekawą propozycją z ciekawostkami dot. grzybów jest książka „Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia.” autorstwa Lilianny Fabisińskiej. Niektóre z ciekawostek w niej opisanych zamieściłam we wpisie Ciekawostki o grzybach.

Co zabrać na wyprawę do lasu?

 • Kalosze lub wygodne buty dostosowane do pory roku, najlepiej gdyby były nieprzemakalne i zasłaniały kostkę. Wiadomo, że odkryć można prawdziwe skarby tam, gdzie nikt nie chodzi. Czyli weźmy pod uwagę perspektywę chodzenia po błocie, przez chaszcze i trudno dostępne miejsca.
 • Długie spodnie, długi rękaw, coś od deszczu, a ogólnie zróbmy tak by ciało nasze i naszych dzieci było jak najbardziej zakryte. Uchronimy się dzięki temu przez owadami bytującymi w lesie. Spryskanie się odstraszaczami komarów i kleszczy również będzie tu wskazane.
 • Scyzoryk lub nożyk do wycinania grzybów
 • Lupa – powiększenie przyda się do obserwacji i analizy detali grzybów, ale też innych ciekawostek na leśnej ścieżce
 • Aparat fotograficzny, aby utrwalić nasze znalezione skarby oraz otoczenie, w którym się znajduje. Dzięki charakterystycznym elementom w przyszłości będziecie mogli powrócić w to samo miejsce w poszukiwaniu grzybów.
 • Kompas, mapę – oprócz tego, że będziecie mogli się odnaleźć w terenie (GPS w gęstym lesie czasem zawodzi) to również możecie zaznaczać na mapie miejsca odnalezienia grzybów, a przy kolejnej wycieczce sprawdzać jak się te miejsca zmieniają
 • Pojemniki na grzyby – plastikowe torby nie są dobre, bo grzyby w nich parują i miękną, lepsze są papierowe lub wiklinowy koszyk. A jeśli chcesz mieć pewność, żeby grzyby dotarły do domy w całości, to możesz każdy ciekawy okaz zawijać w oddzielny papier jak cukierek.
 • Jedzenie i picie

Savoir-vivre podczas zbierania grzybów

A teraz kilka elementów savoir-vivre podczas zbierania grzybów, które warto mieć w pamięci:

 • Zbieramy grzyby w lasach, które nie są objęte ochroną.
 • Zbieramy grzyby, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne i są nam znane.
 • Nie zbieramy grzybów rzadkich, ginących, pod ochroną.
 • Grzyby wykręcamy lub ścinamy u podstawy. Nie wyrywamy grzybów z ziemi.
 • Grzybnię przykrywamy ziemią, by kolejne grzyby mogły znów w tym samym miejscu wyrosnąć.

Grzyby są ciężkostrawne, więc pamiętajmy by oszczędnie oferować je małym dzieciom. Samo znalezienie ukrytych pod ściółką grzybów będzie nie lada wyzwaniem. A o to m.in. w tym wszystkim chodzi – by dać dzieciom możliwość obcowania z naturą i rozwijania zmysłów. A zatem – ruszajmy do lasu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + jeden =