Mikrowyprawy w Warszawie z TRInO
Ferie, wakacje, weekend, czas wolny od szkoły i co w teraz robić z dzieckiem?
Można odwiedzać muzea, czasowe wystawy albo trampoliny i sale zabaw. Można grać w gry komputerowe albo planszowe, można pójść do kina albo też oglądać telewizję. Aktywności rozgrywających się w pomieszczeniu znajdzie się wiele, ale ja tutaj chciałabym zaproponować aktywność tym, którzy chcieliby z dzieckiem wybrać się w plener. Oczywiście może to być po prostu spacer po bliższej i dalszej zielonej okolicy, ale co powiecie na spacer z mapą, poszukiwaniem i perspektywą nagrody?
TRInO co to jest?
Spacery w przyrodę, gdy ciekawi Cię każda roślinka, trop czy ptaszek na drzewie zawsze będzie ciekawy sam w sobie. Co zrobić jednak z dziećmi, które niekoniecznie czują to co Wy?
Dobrym pomysłem może okazać się TRInO czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację. Są to aktywności, mikrowyprawy dla indywidualnych osób lub grup, rodzin, których głównym celem jest poznawanie różnych miejsc od strony historycznej, kulturowej i przyrodniczej. Dokładny opis co to jest TRInO znajdziecie na stronie www.trino.pttk.pl i tam też możecie pobrać gotowe mapy z trasami do przebycia.
Celem jest przejście wyznaczonej trasy, odnalezienie punktów kontrolnych oznaczonych na mapie oraz odpowiedź na różnego typu pytania podczas odwiedzania tychże punktów.
Można potraktować to jako zadanie samo w sobie i pretekst do wyjście w teren z określonym celem i tyle. Można też pójść o krok dalej i przesłać swoje odpowiedzi do organizatorów TRInO. Za przebycie odpowiedniej ilości tras można otrzymać odznaki PTTK.
Na koniec 2023 roku w bazie TRInO zarejestrowanych było 901 tras znajdujących się głównie w Polsce, ale też kilka opracowanych jest we Włoszech i Hiszpanii.
Jak to wygląda w praktyce?
Przetestowałam kilka tras, jedną z nich zimą i na tej ostatniej się skupię. Wybrałam na moje oko trasę najbardziej przyrodniczą, gdyż prowadziła przez Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie. Tu muszę nadmienić, że baza tras Warszawskich zawiera głównie trasy miejskie, mało jest niestety stricte przyrodniczych☹. Przejrzałam bazę 145 warszawskich tras i poniżej zamieszczam moje typy tras wartych odwiedzenia, jeśli chcecie właśnie doświadczyć przyrody.
Warszawa Siekierki 3/W/21, tak oznaczona jest trasa w bazie, to 4,1 km wędrówki wokół jeziorka Czerniakowskiego. Wyznaczona trasa tworzy pętlę. Można ją skrócić, ale wtedy rezygnujemy z kilku punktów kontrolnych i szansy na ukończenie trasy potrzebnej do uzyskania odznaki PTTK. Po przebyciu tej trasy właśnie tak bym uczyniła następnym razem… Niestety w zaznaczonych punktach kontrolnych nie zawsze obecne były tablice/inne obiekty, z których mieliśmy zaczerpnąć wiedzę do odpowiedzi na pytania. Nie wiem jak często trasy są aktualizowane, ale na tej w kilku miejscach nie było śladu po tablicach wspominanych w pytaniach. Miały to być tablice ze ścieżki przyrodniczej, więc mikro rozmiarów nie miały…
Przy wyborze trasy warto wziąć pod uwagę warunki panujące w plenerze, na przykład to czy leży śnieg 😊 Na ostatniej trasie jednym z zadań było znalezienie odpowiedzi na pytanie: Z ilu desek zbudowana jest kładka? Niby proste, ale jak leży śnieg o pod nim lód, to sprawa już nie jest taka błaha. Dla dzieci myślę, że akurat to może okazać się fajnym wyzwaniem. Trochę wysiłku i obliczenia z pewnością zakończą się sukcesem.
Podsumowując TRInO jest fajne. Otrzymujemy gotowe trasy, poznajemy nowe miejsca, ciekawe informacje, trenujemy uważność, spacer urozmaicamy poszukiwaniami, no i możemy motywować się celem w postaci odznaki PTTK.
Zainteresowani? Fajny pomysł na wyjście z domu?
Lista tras przyrodniczych TRInO
Zamieszczam poniżej subiektywną listę warszawskich tras TRInO, które wydają mi się trochę bardziej przyrodnicze. Kryterium wyboru był znaczący udział terenów zielonych podczas wędrówki oraz zawartość zagadnień i elementów powiązanych z przyrodą.
- Młociny i okolice 4/W/23 – trasa po Parku Młocińskim z pytaniami przyrodniczymi
- Nie tylko ludzie mieszkają na Nowym Mieście 16/W/16 – szukamy na budynkach płaskorzeźb zwierząt ze zdjęć
- Park Rzeźby Królikarnia 4/W/21 – krótka trasa po parku, dobra na spostrzegawczość w poszukiwaniu fragmentów rzeźb ze zdjęć
- Park Skaryszewski i okolice 9/W/18 – spacer po parku, ale pytania mało przyrodnicze
- Piękne Włości Ich Królewskich Mości 18/W/17 – spacer po parku Muzeum Pałacu w Wilanowie, trochę tematów przyrodniczych
- Pomniki i Rzeźby Parku Łazienkowskiego 14/W/17 – tutaj zadaniem jest odnalezienie fragmentów rzeźb ze zdjęć na terenie parku
- Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie 3/W/21 – trasa wokół jeziorka o tematyce przyrodniczej
- Rezerwat Las Kabacki 1/W/22 – raczej trasa na rower, przyrodniczo też jest
- Pójdziesz Górą albo Doliną 13/W/14 – mało przyrodniczo, ale po zielonych okolicach Skarpy Warszawskiej
- Skarby Z Kamienia 4/W/14 – trasa osiedlowymi uliczkami Ursynowa w poszukiwaniu głazów i pomników ze zdjęć
- Syrenki mieszkają w murach Starówki 12/W16 – może syrenki mało mają wspólnego z przyrodą, ale trzeba odnaleźć je na różnych budynkach Starego Miasta
- Trzy Ogrody 2/W/15 – spacer po Łazienkach, ale pytania mało przyrodnicze
- Polowe Ogródki 10/W/14 – trasa po zielonych terenach Wyględowa, ale pytania mało przyrodnicze
- Z Radością do Międzylesia 13/W/17 – trasa po lasach Wawerskich, fajna na rower
Zajrzyj tutaj po więcej inspiracji dotyczących przyrodniczych miejsc wartych uwagi.