
Etnogadki – opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach
Tradycje, obrzędy i zwyczaje związane ze zmieniającymi się porami roku oraz różnorodnymi świętami – o tym wszystkim przeczytacie w książce Etnogadki.
Podczas wielowiekowej obserwacji Matki Ziemi ludzie dopasowali swoje działania do świata przyrody i według niego kształtowali swoje życie. Patrzono w gwieździste niebo, obserwowano długość dnia i nocy, przypatrywano się zachowaniu zwierząt i rozwojowi roślinności. Wszystko to składało się na naturalny kalendarz prac polowych, zbiorów i wszelkich innych działań mających na celu zapewnienie sobie pożywienia.
Wierzono, że światem rządzą magiczne siły, niewidzialna energia, dobre i złe duszki dlatego ludzie chcieli się z nimi zaprzyjaźnić i oswoić tworząc różnorodne obrzędy i zwyczaje.
Przez kolejne karty książki Etnogadki poznajemy zdarzenia naturalne, które co roku wpływały na życie ludzi. Poznajemy różnorodne wierzenia, tradycje i obyczaje ludowe praktykowane przez wieki w celu zapewnienia sobie przychylności duchów i obfitych plonów ziemi.
Kolej życia opowiedziana jest przez pryzmat mieszkańców wsi – bohaterów tej książki. Poznajemy zajęcia jakimi zajmowali się w okresie zimy i kolejnych pór roku.
Towarzyszymy im w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. I tu dowiemy się jak wyglądała ówczesna choinka i jaką niosła ze sobą symbolikę (o podłaźniczce pisałam również na blogu w tym wpisie), poznajemy tajniki wykonania słomianych aniołków, które miały strzec dobrobytu całej rodziny, przeczytamy również o jasełkach.

I tak kolejno poznajemy zwyczaje związane nadejściem wiosny, lata, Wielkanocą, zakończeniem zbioru planów i wiele innych.
Wszystko to stanowi bardzo ciekawą podróż w czasie. Oprócz ciekawej treści książka ta zawiera PRZECUDNĄ szatę graficzną. Grafika i ilustracje autorstwa Michała Stachowiaka to folklor w pełnej krasie. Przepięknie dopełniają treść książki. Osobiście jestem nią zafascynowana. Jest kolorowo, ciekawie, treściwie. Samo oglądanie obrazków wiele wnosi. Zatem książka jest dla dużych czytających dzieci jak i mniejszych, których zaciekawią ilustracje.

Wraz ze zmianami pór roku i towarzyszącymi im świętami i zwyczajami dostaniecie kilka praktycznych dokładnych instrukcji na to jak wykonać słomianego aniołka, pączki, kraszanki, wianek świętojański, zielnik czy powidła.

Uważam, że warto tę pozycję mieć w swojej bibliotece i przy różnych okazjach wracać pamięcią do tradycji ludowych, na których ukształtowała się nasza kultura.
“Etnogadki Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”
tekst i opracowanie:Monika Michaluk, Witold Przewoźny
ilustracje i opracowanie graficzne Michał Stachowiak
Wydawnictwo Albus
147 stron
Po inne ciekawe pozycje książkowe z przyrodą w roli głównej odsyłam was do zakładki Książki.

