
Bieg na orientację dla dzieci
W ten weekend ekipa Herbikids odwiedziła Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie (Mazowiecki Park Krajobrazowy – 43 km z centrum Warszawy, 40 min jazdy samochodem). Odbywał się tam bowiem Eskapebolino czyli impreza na orientację dla małych i dużych.
Na czym polega bieg na orientację?
Uczestnicy biegu/ marszu, w pojedynkę lub zespołowo, mają za zadanie odnaleźć w jak najkrótszym czasie punkty kontrolne znajdujące się na wyznaczonym terenie. Otrzymują mapę obszaru poszukiwań, wskazówki typu podążaj za czerwonymi wstążkami umieszczonymi na drzewach oraz najważniejsze – zdjęcia charakterystycznych obiektów do odnalezienia.
Trasy marszów były o różnych stopniach trudności. My wybraliśmy trasę familijną długą – 4 km. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem. Po pierwsze był to nasz debiut, po drugie upał był niemiłosierny, a dodatkowo towarzyszyły nam chmary komarów. Wytrzymaliśmy 2 godziny, 4km w nogach i 11 z 18 punktów odnalezionych. Miała być to miła forma spędzenia niedzieli w plenerze, więc myślę, że wynik ok.
Najważniejsze to nie zrazić towarzystwa do leśnych wypraw, a jednocześnie pokazywać jak ciekawa jest przyroda. Przemierzaliśmy bowiem pola i łąki i bagna i lasy i znalazła się również droga przez wioskę. Spotkaliśmy parę dzikich zwierząt – oprócz komarów, meszek i innych małych stworzonek, wystraszoną sarnę oraz super szybkiego zająca. Z gospodarskich zwierząt widzieliśmy krowy, konie i słodkie źrebaczki, których brykanie urzeka każdego. Dla miejskich dzieci takie doznania myślę, że są bezcenne.
Po szczęśliwym zakończeniu wyzwania przyszedł czas na przyjemności w Centrum Edukacji Leśnej.

Centrum Edukacji Leśnej – co w lesie piszczy?
Nadleśnictwo Celestynów, w którym mieści się Centrum Edukacji Leśnej to ładnie zagospodarowany teren do wypoczynku z dziećmi. W lesie wytyczone są szlaki, miejsca na piknik/ wypoczynek w trasie, jest tam również ścieżka zdrowia oraz system Zielonych Punktów Kontrolnych do ćwiczenia orientacji w terenie. To jeden z największych w Polsce leśnych ośrodków edukacyjnych.
Na terenie Centrum znajduje się miejsce do wypoczynku na trawie, pod zadaszeniem, jest miejsce na ognisko, plac zabaw dla dzieci oraz pomieszczenia przeznaczone na cele edukacyjne. Centrum Edukacji Leśnej jest bowiem częścią Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Warszawskie, którego misją jest prowadzenie działalności edukacyjnej poprzez ofertę warsztatów oraz różnorodnych atrakcji rekreacyjno-turystycznych.

Ciekawostki o lesie

W salach ekspozycyjnych znajdziemy zwierzęta występujące w pobliskich lasach. Najpierw proponuję się z nimi zapoznać, a później podczas wycieczki w lesie wypatrywać i tropić jego mieszkańców. Nam się udało!
Kolejną atrakcją jest ogromna makieta lasu pokazująca cykl jego życia i bioróżnorodność terenów leśnych. Można przyjrzeć się jak kształtuje się las w zależności od ukształtowania terenu, jak się zmienia na różnych etapach rozwoju oraz jak wygląda życie leśników i innych mieszkańców tych terenów.

Ciekawa jest również ekspozycja nasion drzew. To chwila na zastanowienie się nad przebiegłością/ oryginalnością drzew i sztuce tworzenia niepowtarzalnych nasionek, które gwarantują im przetrwanie.
I na koniec wizyta na Goździkowych Bagnach (nazwa nie od goździków, a od pobliskiej miejscowości Gózd) – suchą stopą po drewnianym podeście, wśród chmary komarów, możemy przewędrować przez bagna i o tej porze roku podziwiać piękne połacie wełnianki.

Krótko mówiąc polecam wyjechać do lasu i szukać sekretów przyrody, a orientering z dziećmi może być w tym bardzo pomocny. Więcej inspiracji do takich wycieczek wyszukacie np. na stronie zielonypunktkontrolny.pl. Znajduje się tam baza oznakowanych miejsc i mapy do ćwiczenia orientacji – jak znalazł na wakacyjne wyprawy. Do dzieła!

