fbpx
praktyczny prezent dla babci
Zrób to z dzieckiem

Praktyczny prezent dla babci i dziadka

Babcie fajne są! Wiadomo 😊 Dziadkowie oczywiście też! Dlatego przy każdej okazji warto dawać babciom i dziadkom dowody swojego przywiązania, miłości i radości z tego, że są i towarzyszą nam w życiu. Zatem przejdźmy do rzeczy i przygotujmy dla babci i dziadka prezent – praktyczny, wyjątkowy, wykonany ręcznie i zdrowy.

To będzie prezent z kategorii zdrowe, a że przy okazji słodkie… no cóż myślę, że nie będą narzekać. Rzecz będzie o supermiksturze, niezwykle treściwej odżywce dla mózgu. Mądre głowy mówią, że mózg zaczyna się starzeć już po 35 roku życia … zmniejszają się możliwości nauki, koncentracji, szybkość kojarzenia faktów … i można byłoby wymieniać jeszcze wiele, ale nie ma co się dołować. Ja wolę szukać rozwiązań na lepsze samopoczucie i sprawność by czerpać z życia ile się da.  Zajmijmy się zatem dietą, która oprócz aktywności fizycznej i intelektualnej wspomaga funkcjonowanie mózgu i poprawia jego dobrostan.

Superfoods dla mózgu

Zanim jeszcze przejdziemy do konkretu czyli przepisu to wspomnę, że wychodzi coś pysznego, o konsystencji krówki, niemalże ciągutki i przyznam się bez bicia, że trafia to również w moje kubki smakowe i mogę tego zjeść duuużo….

Składniki tego superpokarmu dla mózgu pozwalają zastosować go również dla młodszej gawiedzi, a myślę tu przede wszystkim o młodzieży, która przygotowuje się do egzaminów czy po prostu dużo się uczy. Możecie śmiało spróbować zrobić takie masło jako alternatywa do sklepowych smarowideł, które ze zdrowiem mają nie do końca po drodze. Zastosowań jest według mnie wiele. Warto spróbować.

Przepis na odżywkę dla mózgu

Przepis zaczerpnęłam z jednej z książek zielarskich Stefanii Korżawskiej

Składniki wg oryginalnego przepisu:

  • 4 łyżki zmielonych pestek dyni
  • 4 łyżki zmielonych orzechów włoskich
  • 8 łyżek zmielonych ziaren sezamu
  • 5 łyżek zmielonych migdałów
  • 5 łyżek zmielonych ziaren kozieradki
  • 5 łyżek zmielonych liści melisy
  • 1 kostka masła śmietankowego
  • 1 litr miodu

Wyżej wymienione składniki ogrzewać na małym ogniu przez 30 min, a pod koniec dodać

  • 2 łyżeczki zmielonego cynamonu
  • 1 łyżeczkę kardamonu

Autorka zaleca stosować 2-3 łyżki dziennie, aby wzmocnić funkcjonowanie mózgu.

Jak widzicie każdy ze składników traktowany osobno można z powodzeniem przypisać do kategorii superfoods, a wymieszane razem mogą dać tylko supermoc 😊 Właśnie tak potraktowałam ten przepis i wpadłam na pomysł, aby przygotować z dziećmi taki praktyczny prezent na dzień babci i dziadka. Przepis wykonałam w mniejszej ilości składników, podzieliłam je na pół i wyszły z tego 3 małe słoiczki. Przy okazji odbyły się testy na dziatwie dot. smakowitości powstającego produktu. Z tyłu głowy mam bowiem plan by smarowidło to zagościło na stałe również w ich menu.

Jednogłośnie stwierdzono, że kozieradka musi wypaść, bowiem daje gorzkawy posmak i taki ziołowy  zapach. Mnie on zupełnie nie przeszkadza, ale dzieci bombardowane słodkim zapachem i smakiem trochę zapominają, że inne smaki też są ok. Nie będę się jednak poddawać i pokombinuję z proporcjami składników, by wyszło coś akceptowalnego dla wszystkich.

Jeśli lubisz eksperymentować i próbować nowych smaków to zajrzyj do innych ciekawych przepisów z wykorzystaniem dzikich roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 − 3 =